Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jaki kraj jest najbogatszym surowcowym państwem świata. Składa się na to kilka nakładających się różnych kryteriów, według których otrzymuje się całkiem inne wyniki. Ta niejednoznaczność surowcowa jest jednocześnie szansą tych krajów, albo na utrzymanie już zdobytej pozycji, albo też na zwiększenie dochodów z posiadanych surowców. Dlatego, prezentując, zapewne w formie niedoskonałej, ale w informacyjnie dostępnej ukazuje się stan globalnej gospodarki surowcami, w której nie zawsze liderami są wielkie mocarstwa.
Polska w rankingu tym, nie wypada najgorzej, ale też i nie najlepiej. Zastrzec się trzeba, że dostępne pod tym względem statystyki, są sporządzone każda z nich według innego zakresu, innych zasad, innego obszaru zainteresowań i innych potrzeb instytucji, które je sporządzały. Mając to wszystko na uwadze trzeba stwierdzić, że sytuacja surowcowa na świecie jest wielce dynamiczna i zmienna, jednak kluczowa dla jego rozwoju gospodarczego.
Baza surowcowa
Stanowi ona ona fundament wszelkiej innej działalności surowcowej. Tu można sparafrazować znaną anegdotę napoleona Bonaparte. Kiedy przybył on, do pewnego miasta zapytał burmistrza, dlaczego nie witają go armatnie salwy. Burmistrz wyjaśnił: po pierwsze nie mamy armat… Na co cesarz mu przerwał i powiedział: wystarczy! Kontekst jest taki, że kraj, który nie posiana surowców nie może ich wydobywać, przynajmniej na własnym terytorium. Portal Statista przedstawia 10 krajów najbogatszych w zasoby surowcowe (2, 08.2021r.). Na pierwszym miejscu jest Rosja z zasobami o wartości 75 bilionów USD. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone - 45 bilionów USD i trzecie Arabia Saudyjska – 34,4 biliona USD. Kolejne miejsca zajmują Kanada, Iran, Chiny, Brazylia, Australia, Irak i Wenezuela.
Liderzy światowego górnictwa
Służba Geologiczna USA (USGS) kilka lat temu sporządziła listę światowych liderów wydobycia surowców w poszczególnych krajach według jednolitej punktacji od 10 punktów za pierwsze miejsce, do 1 za dziesiąte.
Pomimo upływu ok. 7 lat od czasu sporządzenia tej tabeli (brak nowszych danych) wydaje się, że przedstawione w niej proporcje utrzymały się do chwili obecnej. Jak wynika z tej listy Chiny, które pod względem zasobów są dopiero na szóstym miejscu, to w ich górniczym wykorzystaniu są liderami wyprzedzającymi następną Australię o blisko 50 proc.! Podobnie Australia, która na liście surowcowej zajmuje trzecie miejsce od końca, to jej górnictwo jest drugie na świecie. Generalnie wśród górniczych liderów brakuje tylko Iraku i Wenezueli znajdujących się na liście surowcowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.