Samorządy z całej Polski kolejny raz mogą zawalczyć o granty na działania związane z elektromobilnością, bezpieczeństwem energetycznym czy walką ze smogiem. Wszystko w ramach konkursu Samorząd przyjazny energii. Jego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
W gronie laureatów poprzednich 6 edycji znaleźć można gminy z obszaru działania Energi Operatora, m.in. Gminę Przykona, która otrzymała tytuł Samorządu przyjaznego energii w 2020 r.
To właśnie na terenie tej gminy w lipcu 2020 roku Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce o mocy 31 MW. Obecnie, w sąsiedztwie farmy wiatrowej, trwa budowa farmy fotowoltaicznej Gryf o mocy zainstalowanej 20 MW.
Pozostali zwycięzcy dotychczasowych edycji z obszaru działania Energi Operatora to Gmina Kępno (2019), Ostróda jako laureat i Gdynia, która otrzymała wyróżnienie (2018), Gmina Kurzętnik (2017), Miasto Rypin (2016), Gmina Zalewo (2015).
Kto może zawalczyć o tytuł? Siódma edycja rywalizacji ruszyła w pierwszym tygodniu sierpnia i potrwa do 30 września. Tym razem dla jury przy ocenie działań samorządów w 2020 roku szczególnie istotne będą przedsięwzięcia w obszarach takich jak: niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałanie powstawaniu smogu, wymiana ogrzewania na elektryczne, rozwój sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Przyznane w konkursie granty będzie można przeznaczyć na kolejne projekty poprawiające bezpieczeństwo dostaw energii oraz komfort życia i pracy mieszkańców.
Konkurs współorganizują Energa Operator, a także Enea Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.