W życie weszła już większość zapisów nowelizacji Prawa energetycznego, tzw. ustawy licznikowej. Nowe przepisy zakładają, że w ciągu 7 lat u co najmniej 80 proc. odbiorców pojawią się inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii. Te zmiany w prawie mają też rozpocząć stopniową digitalizację energetyki, zaktywizują też konsumentów na rynku energii.
– Zakup ogromnej liczby liczników zdalnego odczytu i utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii wymaga stabilnych ram prawnych, określających funkcjonalności i wymagania techniczne stawiane tym urządzeniom – wyjaśnia minister Michał Kurtyka.
CSIRE zarządzać będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które będą pełniły funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. CSIRE będzie informatycznym centrum danych, które pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane techniczne i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej przekazywanych z inteligentnych liczników.
Dziś dostawa energii odbywa się dzięki sieciom operatorów systemów dystrybucyjnych, do których sieci są przyłączeni odbiorcy. Ta wymiana informacji między sprzedawcami, dystrybutorami i odbiorcami energii jest skomplikowana i przebiega wolno. Proces zmiany sprzedawcy jest zawiły i trwa nawet do trzech tygodni.
– CSIRE pozwoli skrócić proces zmiany sprzedawcy do zaledwie 24 godzin, bezpłatnie i w prosty sposób udostępni nam informacje o posiadanych przez nas umowach i zużyciu energii, co pozwoli na bieżącą weryfikację tego zużycia i sprawdzanie rozliczeń ze sprzedawcami. Dzięki temu korzystanie z energii będzie efektywniejsze i tańsze – zaznacza minister Kurtyka.
Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że nowelizacja jest krokiem milowym w poprawie transparentności funkcjonowania rynku, co z kolei powinno przyczynić się do poprawy jego konkurencyjności. Gwarantuje również sprawniejszą kontrolę i nadzór nad rynkiem energii z korzyścią dla wszystkich jego uczestników.
– Nowelizacja ustawy daje szansę na kolejny impuls sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju energetyki rozproszonej i zapewnienia stabilności pracy systemu – podkreśla Rafał Gawin, prezes URE.
Wylicza, że inteligentne opomiarowanie umożliwi wprowadzanie nowych rozwiązań regulacyjnych, jak np. taryfy dynamiczne. Poprawi również monitorowanie jakości prądu w sieci elektroenergetycznej, co z kolei ułatwi konsumentom skuteczne dochodzenie bonifikat za przerwy i niewłaściwą jakość dostarczanej energii.
Nowe przepisy wprowadzają i jednocześnie ujednolicają pojawiającą się w różnych ustawach definicję magazynu energii, określają zasady przyłączenia magazynu do sieci i wprowadzają korzystne rozwiązania dotyczące rozliczania magazynowania energii. Wprowadzają także wymóg uzyskania koncesji dla magazynów o mocy powyżej 10 MW.
Resort klimatu i środowiska informuje, że obecnie magazyny energii nie podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru i traktowane są jako jednostki wytwórcze. Ustawa licznikowa wprowadza obowiązek ich rejestracji (pow. 50 kW) w postaci elektronicznej.
– Dzięki temu będzie można monitorować rozwój technologii magazynowania w Polsce. Stanowi to ważny element rozwoju krajowego systemu elektroenergetycznego, opartego o zrównoważony rozwój odnawialnych źródeł energii – czytamy w komunikacie resortu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.