W ruchu Jankowice kopalni ROW podjęto pierwsze działania w ramach projektu PICTO. Jest on częścią realizowanych obecnie w PGG inicjatyw związanych z poprawą bezpieczeństwa pracy górników.
W ub.r. Komisja Europejska przedstawiła strategię ograniczania emisji metanu. Jej efektem ma być m.in. ustandaryzowany system pomiarów emisji metanu, a przy okazji także opłat za nie. Te mogą wzrosnąć nawet stokrotnie! Obecnie opłaty za emisje metanu w Polsce kształtują się na poziomie ok. 30 gr za tonę. Sytuacja może rychło się zmienić i mocno uderzyć w polskie górnictwo.
Strategia UE w zakresie metanu obejmuje kilka obszarów działalności człowieka. W sektorze energetycznym nacisk kładzie się na emisje z produkcji ropy naftowej i gazu, infrastruktury dostaw i końcowego wykorzystania, a nie na wydobycie węgla. W świetle międzynarodowego charakteru emisji z unijnych łańcuchów dostaw energii jest to właściwe podejście, a strategia ta powinna być wykorzystywana jako narzędzie w dyplomacji klimatycznej.
Bezpieczeństwo ma priorytet
– Emisje metanu z węgla zostały szczegółowo zmierzone w ostatnich dziesięcioleciach. Węgiel kamienny wydobywany jest obecnie tylko w niewielkiej liczbie państw członkowskich, a emisje metanu z aktywnych kopalń węgla kamiennego stanowią obecnie niewielki ułamek wcześniejszych emisji, biorąc pod uwagę kurczenie się przemysłu, zwłaszcza od 1990 r. Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że wentylacja aktywnych podziemnych kopalń węgla jest niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa górników – przypomina Bartłomiej Bezak, kierownik projektów w Biurze Innowacji i Implementacji Nowych Technologii Polskiej Grupy Górniczej.
Metan z kopalń węgla jest szeroko stosowany do ogrzewania i wytwarzania energii, w tym w instalacjach będących w posiadaniu PGG. Istnieje zatem duży potencjał, aby wykorzystać więcej gazu kopalnianego, jeśli nowe zachęty zostałyby przyznane w ramach funduszy europejskich.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.