Zwiększenie produkcji stali do miliona ton rocznie oraz realizacja ekologicznego programu Greensteel znalazły się wśród planów nowego inwestora Huty Częstochowa, przedstawionych podczas czwartkowego spotkania z władzami tego miasta.
Obecnie teoretyczne zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa sięgają 800 tys. t stali rocznie.
Z końcem maja zakończyła się procedura sprzedaży Huty Częstochowa. W lutym br. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty - potentata na rynku hutniczym - będąca od grudnia ub.r. dzierżawcą huty. Spółka Corween Investments zmieniła następnie nazwę na Liberty Częstochowa.
W Hucie Częstochowa, która w tym roku obchodzi jubileusz 125 lat istnienia, zatrudnionych jest obecnie 1126 pracowników.
- Cieszymy się, że udało się sfinalizować transakcję zakupu huty i ma ona nowego właściciela, który może zapewnić stabilną przyszłość. Dla nas ważne było także to, aby spółka zarządzająca częstochowską hutą miała siedzibę w Częstochowie, bo to oznacza wpływy podatkowe do budżetu miasta i ten warunek został spełniony - powiedział podczas czwartkowego spotkania z kierownictwem spółki Liberty Częstochowa prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, cytowany przez biuro prasowe Urzędu Miasta.
Dyrektor zarządzający Liberty Częstochowa Krishnamoorthy Venkatasubramanian przedstawił obecną sytuację przedsiębiorstwa i plany na najbliższą przyszłość. Obejmują one m.in. zwiększenie możliwości produkcyjnych, rozszerzenie asortymentu wyrobów i pozyskanie nowych rynków dla częstochowskich blach grubych. W tym celu planowane są inwestycje i remonty.
Częstochowska Huta, produkująca stal ze złomu i surówki w piecu elektrycznym KONEL, dąży do realizacji założeń programu Greensteel, czyli wytwarzania produktów z minimalnym śladem węglowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. - Chcemy produkować milion ton stali rocznie - zapowiedział w czwartek dyrektor zarządzający Liberty Częstochowa Sp. z o.o., która po zakupie Huty stała się jednym z większych pracodawców, a także płatników podatków w Częstochowie.
Tematy, które omawiano podczas spotkania z władzami miasta, to przede wszystkim rozbudowa i modernizacja układu komunikacyjnego na terenach hutniczych, a także wspólne działania na rzecz kształcenia przyszłych kadr dla huty. Urząd Miasta i Liberty Częstochowa widzą możliwość przygotowania wspólnych programów, zachęcających młodzież do nauki zawodu, a we współpracy z uczelniami wyższymi - także zabezpieczenia kadr inżynierskich.
Przedstawiciele spółki Liberty Częstochowa zaoferowali wsparcie dla starań Urzędu Miasta o pozyskiwanie środków europejskich oraz z budżetu państwa na rozwój infrastruktury drogowej w Częstochowie. Obie strony umówiły się na kolejne rozmowy w celu ustalenia szczegółowych rozwiązań. Pierwsze ze spotkań zostało zaplanowane jeszcze w tym tygodniu w Miejskim Zarządzie Dróg.
Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. Na początku grudnia ubiegłego roku syndyk rozwiązał umowę z tym dzierżawcą po tym jak m.in. produkcja w zakładzie stanęła, a część załogi trafiła na postojowe. Kolejnym dzierżawcą została spółka Corween Investments, która wznowiła produkcję w zakładzie 10 stycznia br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.