Czy normy dla paliw stałych, czyli węgla i biomasy, należy zaostrzyć? Ta opcja ma tylu zwolenników, co przeciwników. Zdaniem ekspertów Forum Energii to konieczne, bo od 2018 r., kiedy te normy wprowadzono, niewiele się zmieniło, a do sprzedaży nadal są dopuszczane sortymenty węgla o niskich parametrach jakościowych. Czy na pewno?
Piotr Kleinschmidt z Forum Energii postuluje dostosowanie parametrów jakościowych wszystkich sortymentów węgla, uzupełnienie norm w rozporządzeniu o jakości paliw o węgiel dostosowany do kotłów ze standardem ekoprojektu, tak by spełniał kryteria producentów. Jego zdaniem należy też zrezygnować z przedrostka „eko”, kiedy mowa jest o węglu w treści rozporządzenia.
Przypomnijmy, że rozporządzenie zostało wprowadzone w 2018 r. Jego celem była walka o poprawę jakości powietrza w kraju. Miało ono spowodować, że odbiorcy indywidualni będą kupować węgiel lepszej jakości. Dodatkowo znowelizowano ustawę o monitorowaniu i kontroli jakości paliw oraz wprowadzono cztery rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy.
Dokument określa parametry węgla dopuszczonego do sprzedaży w gospodarstwach domowych. Przepisy nie do końca spełniły oczekiwania środowisk proekologicznych, bo na badania jakości paliw nie zapewniono finansowania. Także, co zauważyła NIK, laboratoria, które miały realizować pomiary, nie miały akredytacji na ich prowadzenie. W 2019 r. znowelizowano rozporządzenie w sprawie metod badania jakości paliw stałych, co jednak nie spowodowało, że system monitorowania i kontroli jakości paliw stał się w pełni wydajny.
– Wytyczne dla jakości węgla nie uwzględniają paliw o najwyższych rynkowych normach – takich, które można stosować w urządzeniach w standardzie ekoprojektu. Tymczasem od 2020 r. na terenie UE do sprzedaży dopuszczone są wyłącznie kotły tej klasy. Mamy więc w Polsce sytuację, w której właściciel urządzenia może mieć problem z zakupem paliwa zapewniającego prawidłową pracę kotła – podkreśla w swojej analizie Piotr Kleinschmidt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.