Piątkowe zachowanie złotego uzależnione będzie od danych z amerykańskiego rynku pracy i reakcji na EUR/USD - ocenił analityk rynków finansowych BNP Paribas Wojciech Stępień. Jego zdaniem, w przypadku mocnych danych EUR/PLN może zwyżkować w stronę 4,54. Z kolei rentowności SPW powinny odbić po ostatnich mocnych spadkach.
W ostatnich dniach o zachowaniu złotego wyraźnie decyduje EUR/USD, który obecnie znajduje się mniej więcej w połowie przedziału kształtowanego od czerwcowego posiedzenia Fed. Jastrzębi wydźwięk posiedzenia pomagał dolarowi, teraz jednak inwestorzy czekają na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za czerwiec. W ostatnich miesiącach odczyty były nieco słabsze od oczekiwań i pytanie, czy ta relatywna słabość się utrzyma - powiedział Wojciech Stępień.
W piątek o godz. 14.30 opublikowana zostanie czerwcowa liczba utworzonych nowych miejsc pracy w USA, przeciętne godzinowe wynagrodzenie oraz stopa bezrobocia.
Jeżeli ta słabość będzie nadal widoczna, kurs EUR/USD pewnie wróci bliżej 1,20, jeśli zaś rynek pracy okaże się mocny, będziemy próbowali zejść do 1,18 i niżej. Będzie to kluczowe dla złotego, gdyż w przypadku słabszego dolara, złoty może próbować pokonać poziom 4,50/EUR. W przeciwnym razie jutro możemy zobaczyć 4,54/EUR. Na początku tygodnia wyznaczony w piątek trend pewnie będzie kontynuowany - dodał.
Zwrócił uwagę, że środowy szacunek inflacji w Polsce, który był niższy od oczekiwań ekonomistów, nie zrobił wrażenia na rynku walutowym. Jak ocenił, mocne PMI i wzrosty cen ropy do 76 dolarów za baryłkę wskazują, że inflacja w kraju wciąż będzie wysoka, co nadal może przełożyć się na podwyżki stóp procentowych. To z kolei jest argument za stabilizacją złotego.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 59,4 pkt. - podała w czwartek firma Markit. Konsensus zakładał 57,0 pkt. W maju odczyt wyniósł 57,2 pkt.
W środę Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rdr o 4,6 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.
W czwartek po południu EUR/PLN zniżkuje o 0,3 proc. do 4.505, USD/PLN idzie w dół o 0,4 proc. do 3,795, a EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do 1,187.
Rynek długu
Rentowności krajowych SPW rozpoczęły dzień nieco niżej niż w środowe popołudnie, przy czym w trakcie sesji notowania stabilizowały się. 10-latki pozostają blisko 1,62 proc., najniższego poziomu od dwóch miesięcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.