W najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej już w czwartek, 1 lipca, przeczytasz o tym, że PGG poprawia wyniki, a czarna pantera mierzy drgania parasejsmiczne wywołane robotami strzałowymi. Piszemy też o tym, że reformy systemu ETS nie unikniemy. Oto szczegóły.
- W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wyprodukowały 9,9 mln ton węgla. Jak argumentował podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami prezes PGG Tomasz Rogala, wyniki finansowe w tym okresie okazały się lepsze niż pierwotnie założono w planie techniczno - ekonomicznym (PTE) oraz lepsze w porównaniu do wyników uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego – pisze Jacek Madeja w artykule pt. Zmniejszają stratę.
Z kolei Kajetan Berezowski informuje, że ruch Bielszowice kopalni Ruda eksploatuje dwie ściany. W oparciu o taki właśnie model zakład ma funkcjonować przez najbliższe lata. Trudne warunki geologiczno-górnicze oraz liczne zagrożenia naturalne były jeszcze do niedawna przyczyną problemów z realizacją planów. Sytuacja jednak od pewnego czasu zmienia się na lepsze.
W najnowszej Trybunie Górniczej przeczytasz też artykuł na temat cyfrowego rejestratora drgań Pantera, który jest urządzeniem służącym do pomiaru drgań parasejsmicznych wywołanych na przykład robotami strzałowymi w paśmie częstotliwości od 1 Hz do 100 Hz. Zadaniem niewielkiej skrzynki naszpikowanej elektroniką jest wyznaczenie jednolitych kryteriów oceny szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki na powierzchni.
- Unijne regulacje klimatyczne, brak reformy systemu EU ETS będą skutkować podwyżkami cen ciepła i energii elektrycznej w Polsce. Janusz Kowalski, b. wiceminister aktywów państwowych wylicza, że w latach 2021-2023 zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień emisji dwutlenku węgla – pisze Aldona Minorczyk-Cichy w tekście pt. Reformy systemu ETS nie unikniemy.
Polecamy także rozmowę z Adamem Mirkiem, prezesem WUG-u. Urząd świętuje w tym roku 99. urodziny.
- Życzylibyśmy sobie przy tym, aby z każdym kolejnym rokiem branża wydobywcza stawała się coraz bezpieczniejsza, a ludzie będący jej częścią pracowali odpowiedzialnie i po każdej szychcie szczęśliwie wracali do swoich bliskich – mówi prezes WUG-u w rozmowie z Maciejem Dorosińskim.
Zbliżamy się do rekordów zapotrzebowania za energię elektryczną. Czy zapłacimy frycowe za lata zaniedbań? O tym można przeczytać w tekście pt. Upały dadzą w kość energetyce.
Na zakończenie polecamy materiał Kajetana Berezowskiego, który pisze o górnikach, którzy radzą sobie w świecie show-biznesu. Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.