Ze względu na spodziewany wysoki środowy odczyt inflacji w kraju, złoty może się umacniać i ponownie testować poziom 4,50/EUR - ocenił główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas. Zauważył, że rentowności na rynkach bazowych pozostają bez większych zmian, co zapowiada stabilizację na rynku SPW.
We wtorek, 29 czerwca, mamy odbicie złotego od poziomu 4,50/EUR, który jest w moim odczuciu punktem krótkoterminowej równowagi. To, że teraz jesteśmy wyżej może po części świadczyć o realizacji zysków na koniec miesiąca. Przy braku większego zainteresowania rynkiem walutowym inwestorów z Frankfurtu i Londynu, być może złoty reaguje na informacje polityczne. Może być tak, że część inwestorów chce wycisnąć poranne doniesienia, że Unia pracuje nad działaniami prawnymi wobec Polski ws. praw mniejszości LGBT - powiedział Konrad Białas.
Nie przywiązywałbym jednak większej wagi do dzisiejszej reakcji na złotym. Sytuacja powinna się odwrócić w oczekiwaniu na środowy odczyt inflacji w kraju, szczególnie że w przyszłym tygodniu jest posiedzenie RPP. Ja tak nie uważam, ale rynek może liczyć, że potwierdzenie wysokiej inflacji wpłynie na narrację Rady. Z tego względu spodziewam się, że w najbliższych dniach EUR/PLN może ponownie testować 4,50 - dodał.
W środę, o godz. 10 GUS poda szybki szacunek inflacji w Polsce za czerwiec.
Po południu EUR/PLN zwyżkuje o 0,3 proc. do ok. 4,52, USD/PLN rośnie o 0,7 proc. do 3,80, a EUR/USD idzie w dół o 0,3 proc. do 1,19.
Rynek długu
We wtorek 2-letnie SPW pozostawały bez większych zmian, a środek i długi koniec krzywej poszły w dół po ok. 2 pb.
W krótkim terminie krótki koniec krajowej krzywej dochodowości może zwyżkować, jeżeli środowy odczyt inflacji okaże się wysoki. Na rynkach bazowych nie obserwujemy ostatnio wielkich ruchów, rentowności 10-latek stabilizują się w okolicy 1,5 proc. Spodziewam się, że także na krajowym rynku nie zaobserwujemy w kolejnych dniach większych zmian - powiedział Konrad Białas.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych pozostają bez zmian na poziomie 1,5 proc., a niemieckich rosną o blisko 2 pb do -0,169 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.