Debaty samorządowe z udziałem przedstawicieli rządu, gospodarka i inwestycje oraz kultura i tradycja - to program kolejnych dni Europejskiego Forum Przyszłości, które odbędzie się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas wtorkowej, 29 czerwca, konferencji prasowej w Chorzowie.
Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian - wskazał pomysłodawca wydarzenia, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża podkreślił, że forum będzie przestrzenią do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki.
Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreować. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w EFP. Zachęcam także do współdziałania w procesie przeobrażania naszego regionu, który posiada ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy - powiedział.
Europejskie Forum Przyszłości to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej. Legendarna arena sportowych zmagań - Stadion Śląski - rozwija także działalność jako centrum konferencyjne.
Już niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne, będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. m kwadratowych w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę, będziemy liczącym się partnerem właśnie takich wydarzeń jak Europejskie Forum Przyszłości - powiedział prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.
- Pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. Niezwykle ważnym elementem pierwszego dnia jest akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej: dwa jubileusze Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz Strategia Karpacka, która ma stać się kolejną makrostrategią europejską, a tym samym przynieść ekstra środki finansowe dla trzech polskich województw, w tym śląskiego - zapowiada prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju Marcin Wilk.
Drugi dzień EFP upłynie pod znakiem przedsiębiorczości - to czas startupów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.
Jak podkreślano podczas konferencji, agenda EFP powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Misją Europejskiego Forum Przyszłości jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie oraz na świecie. Mając na uwadze pełną realizację misji Europejskiego Forum Przyszłości, z przyjemnością przyjąłem funkcję przewodniczącego Rady Programowej EFP - powiedział dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przewodniczący Rady Programowej EFP.
Instytut Łukasiewicz-EMAG od 1 kwietnia 2019 r. współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz - trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie, skupiającą 32 instytuty, zlokalizowane w 12 miastach oraz zatrudniające 8 tys. pracowników. Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.