- Koszty przesyłu w niewielkim stopniu wpływają na końcową cenę gazu dla klientów indywidualnych. Opłata przesyłowa – wyspecyfikowana w rachunku za gaz - dla gospodarstw domowych stanowi tylko ok. 7 proc. całej kwoty. Pozostałe koszty to głównie dystrybucja i cena gazu jako surowca - zapewnia w wywiadzie dla portalu netTG.pl Iwona Dominiak, rzecznik Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA.
- Gaz-System ma ponad 11 tys. km sieci przesyłowej gazu. To wystarczająca ilość, by do każdego Polaka dotarł gaz?
- Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA jest właścicielem i zarządza siecią przesyłową wysokiego ciśnienia na terenie Polski. Długość sieci przesyłowej gazu ziemnego w Polsce wynosi 11056 km. Obecnie spółka prowadzi inwestycje mające na celu rozbudowę krajowego systemu przesyłowego, w wyniku czego powstanie ok. 2000 km nowych gazociągów oraz nowe połączenia z systemami przesyłowymi państwa sąsiednich.
Krajowa sieć przesyłowa jest połączona z siecią dystrybucyjną, której właścicielem i zarządzającym są spółki dystrybucyjne, jak np. Polska Spółka Gazownictwa. Gaz ziemny bezpośrednio do odbiorców trafia za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, które są zarządzane przez wymienione podmioty, posiadające koncesję na transport oraz sprzedaż gazu ziemnego. W ten sposób jest zaspokajane zapotrzebowanie indywidualnych odbiorców na gaz ziemny we wszystkich regionach kraju.
Gaz-System jako krajowy operator przesyłowy od kilku lat konsekwentnie realizuje rządową strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. Ta strategia to wielki program inwestycyjny, który pozwoli nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i przełamać historyczne uzależnienie od wschodniego kierunku dostaw surowca. Długość krajowej sieci przesyłowej gazu w perspektywie 10-letniej wzrośnie do 13,1 tys. km, a moc tłoczni gazu zainstalowanych w Polsce zwiększy się ponad dwukrotnie.
- W zeszłym roku firma przesłała ponad 18 mld m sześc. W jakim zakresie zeszłoroczna pandemia wpłynęła na zużycie gazu i przesył gazu?
- W 2020 roku przesył gazu w Polsce z uwzględnieniem poboru do podziemnych magazynów wyniósł 20,8 mld m sześc. To rekordowa ilość w porównaniu do lat ubiegłych: 16,2 mld m sześc. w 2015 r., 18,1 mld m sześc. w 2016 r., 19,7 mld m sześc. w 2017 r., 19,4 mld m sześc. w 2018 r., 20,5 mld w 2019 r.
- Zapowiadacie , że do 2025 r. zostanie wybudowanych 2000 km nowych gazociągów.
- Plan inwestycyjny Gaz-Systemu obejmuje ponad 30 dużych projektów infrastrukturalnych. Równolegle rozwijamy zarówno krajową sieć przesyłową, jak i połączenia z sąsiednimi krajami. Trwają intensywne prace przy budowie interkonektora Polska – Litwa, który umożliwi gazyfikację północno-wschodniego regionu kraju oraz przy budowie połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją.
Prowadzone są prace budowlane mające na celu zwiększyć moc regazyfikacyjną handlową Terminalu LNG w Świnoujściu z obecnych 5 mld m sześc.do 8,3 mld m sześc. gazu rocznie oraz postawić pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej.
Realizujemy także jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię, dzięki któremu będzie możliwy przesył do Polski nawet 10 mld m sześc. norweskiego gazu rocznie.
- Spółka ma podziemne magazyny gazu. Czy jest ich wystarczająca ilość?
- Nie jesteśmy właścicielem ani operatorem magazynów gazu ziemnego. W związku z prognozowanym wzrostem zapotrzebowania na gaz spółka identyfikuje potrzebę zwiększenia pojemności magazynów gazu ziemnego w Polsce. W spółce prowadzone są obecnie analizy środowiskowe, techniczne oraz ekonomiczne mające na celu potwierdzenie możliwości wybudowania podziemnego magazynu gazu ziemnego.
Gaz-System w ramach koncesji na rozpoznanie wysadu soli Damasławek, przeprowadził prace sejsmiczne oraz wykonał dwa głębokie otwory badawczo-eksploatacyjne. Nowe dane geologiczne umożliwiły aktualizację dokumentacji złożowej. Zrealizowano również prace koncepcyjne w zakresie samego magazynu gazu, jak i możliwości jego przyłączenia do Krajowego Systemu Przesyłowego.
- Gaz-System jest właścicielem Terminalu LNG w Świnoujściu. Jak się rozwija?
- Terminal LNG w Świnoujściu obecnie posiada możliwość regazyfikacji gazu skroplonego (LNG) na poziomie 5 mld m sześc./r. Gaz-System realizuje rozbudowę obiektu w dwóch etapach. Pierwszy zakłada zwiększenie istniejącej instalacji m.in. o dodatkowe dwa regazyfikatory SCV (ang. Submerged Combustion Vaporizer), w wyniku czego zwiększą się moce regazyfikacyjne Terminalu do 6,1 mld m sześc./r - począwszy od 2022 r.
W drugim etapie zostanie wybudowany nowy zbiornik LNG o pojemności ok. 180 tys. m sześc. brutto wraz z towarzyszącymi instalacjami oraz powstanie nowe nabrzeże statkowe do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG wraz z estakadą przesyłową. W wyniku tego etapu moce regazyfikacyjne obiektu od roku 2024 będą wynosić 8,3 mld m sześc./r dla celów handlowych.
- Czy w jakimś zakresie dywersyfikacja zakupów gazu przez Polskę i odchodzenie od rosyjskiego gazu wpływa na geografię sieci przesyłu?
- Aby rozprowadzić gaz pochodzący z nowych źródeł i kierunków dostaw – w szczególności z tzw. Bramy Północnej, czyli gazociągu Baltic Pipe i Terminalu LPG w Świnoujściu – konieczne jest wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego i zwiększenie możliwości przesyłowych sieci gazowej. To właśnie jest podstawowym celem trwającej obecnie budowy nowych gazociągów wysokiego ciśnienia.
- W jakim zakresie koszty przesyłu wpływają na ceny gazu, z którego korzystamy w naszych mieszkaniach i domach?
- Koszty przesyłu w niewielkim stopniu wpływają na końcową cenę gazu dla klientów indywidualnych. Opłata przesyłowa – wyspecyfikowana w rachunku za gaz - dla gospodarstw domowych stanowi tylko ok. 7 procent całej kwoty. Pozostałe koszty to głównie dystrybucja i cena gazu jako surowca.
- Gaz-System ma swoje przedstawicielstwo w Brukseli. Jakie są jego zadnia?
- Przedstawicielstwo spółki w Brukseli rozpoczęło swoją działalność w maju 2008 r. Biuro w Brukseli reprezentuje interesy spółki na forum unijnym oraz monitoruje wydarzenia w sektorze energetycznym.
Przedstawicielstwo śledzi także i analizuje procesy legislacyjne, mające wpływ na sektor energetyczny w Polsce. Zapewnia także możliwość wymiany doświadczeń oraz najlepszych praktyk z operatorami gazowych systemów przesyłowych pochodzących z państw Unii Europejskiej, na forum różnego rodzaju spotkań i grup roboczych odbywających się w Brukseli.
Przedstawiciele spółki uczestniczą w najważniejszych procesach regulacyjnych UE, które wpłyną na możliwość wykorzystania infrastruktury gazu ziemnego na rzecz realizacji długoterminowych celów polityki klimatycznej UE. Spółka jest także zaangażowana w działania prowadzone na forum międzynarodowych organizacji branżowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy gaz można w 100% zaliczyć do zielonej energii