W jaki sposób skutecznie przetwarzać odpady pogórnicze w produkty użyteczne i poszukiwane rynkowo? To pytanie nurtuje zespół naukowców i praktyków realizujących projekt MINRESCUE pt. „Od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów – nowa koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego”. 18 czerwca 2021 r. w formie zdalnej odbyło się spotkanie partnerów projektu. Jego głównym celem jest opracowanie zrównoważonej strategii przetwarzania odpadów górniczych do produkcji geomateriałów dla celów inżynierii lądowej i budownictwa podziemnego.
– Przy aktywnym współudziale naszych partnerów przemysłowych Polskiej Grupy Górniczej i kopalni Bogdanka, opracowany zostanie szczegółowy katalog odpadów górniczych, który określi ich przydatność do zastosowań w geoinżynierii – mówi Aleksander Wrana, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. – Opracowane zostaną również nowe produkty, wykonane z polimerobetonu na potrzeby górnictwa i inżynierii lądowej. Dlatego w realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół z aż 4 zakładów naukowo-badawczych: Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Obudów Górniczych, Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej, Zakładu Monitoringu Środowiska oraz Zakładu Inżynierii Materiałowej.
Realizacja projektu wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest podstawą Zielonego Ładu Unii Europejskiej, a jej celem jest racjonalne wykorzystanie zasobów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko działalności człowieka. Ta koncepcja jest realizowana również w przemyśle węglowym oraz w regionach górniczych. Przekształcenie odpadów pochodzących z górnictwa węgla kamiennego w cenne zasoby, zwłaszcza dla konstrukcji inżynierskich, które stanowi kluczowe zadanie projektu MINRESCUE, zapewni również znaczne oszczędności w zakresie surowców naturalnych do prac budowlanych.
Ambitne cele zostaną osiągnięte dzięki międzynarodowej współpracy europejskich jednostek naukowych, do których należą polskie instytuty badawcze, takie jak: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, Francuska Służba Geologiczna BRGM, hiszpańska firma konsultingowa SUBTERRA oraz zagraniczne instytucje akademickie: Uniwersytet Exeter, Politechnika Mediolańska i Uniwersytet CY Cergy z Paryża. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Warwick, jedna z najbardziej cenionych uczelni brytyjskich w świecie (54. miejsce w rankingu 2019 QS World University Rankings).
– Bardzo ważne jest zaangażowanie i udział czołowych polskich producentów węgla kamiennego, tj. Polskiej Grupy Górniczej SA i Lubelskiego Węgla Bogdanka SA, oraz największego holdingu energetycznego na Ukrainie, przedsiębiorstwa DTEK – dodaje Aleksander Wrana.
W związku z opracowywaniem nowych produktów nie bez znaczenia jest udział przedsiębiorstwa Nuova Tesi System, producenta betonowych elementów prefabrykowanych z 30-letnim doświadczeniem, obejmującym także prace nad rozwiązaniami innowacyjnymi. Projekt MINRESCUE jest dofinansowany przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie internetowej https://minrescue.gig.eu/.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.