Ruch Chwałowice kopalni ROW prowadzi obecnie wydobycie dwiema ścianami: I/PI w pokładzie 406 oraz I/Vz w pokładzie 407/3. Dobowe wydobycie sięga około 9 tys. t węgla. Pełne ręce roboty mają także brygady przodkowe.
– To dla nas bardzo pracowity okres – podkreśla Grzegorz Czosnyka, kierownik robót górniczych ds. robót przygotowawczych. – Roboty przygotowawcze wykonywane są przez szesnaście brygad przodkowych własnych za pomocą czterech kombajnów chodnikowych. Jeden przodek rozpoczyna wlot chodnika przy zastosowaniu materiałów wybuchowych. Kombajn do tego przodka wprowadziliśmy jako piąty 21 czerwca.
Osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie robót przygotowawczych w oddziałach GRP1-C i GRP2-C są sztygarzy oddziałowi Krzysztof Jaworski i Tomasz Niedobecki.
Bardzo dobry rezultat
– Wiodącym wyrobiskiem prowadzonym na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o postęp, jest chodnik taśmowy 4/III w pokładzie 408/1, drążony przez oddział GRP2-C w warunkach III kategorii zagrożenia metanowego. W czerwcu postęp wyniesie tam ponad 300 m. To bardzo dobry rezultat – ocenia Tomasz Niedobecki.
Roboty drążeniowe w ruchu Chwałowice realizują ponadto trzy firmy usługowe. Łącznie przebiegają one w czterech przodkach.
W ramach zadań inwestycyjnych wykonywane jest drążenie przekopu pochyłego z poziomu 700 m do poziomu 880 m oraz pędzenie drugiego wyrobiska łączącego ruch Chwałowice z ruchem Jankowice. Mowa o przekopie III Wschodnim na poziomie 700 m. Po jego wykonaniu planuje się wykonanie drugiego wyrobiska łączącego obydwa ruchy kopalni ROW, również na poziomie 700 m. Drążenie pierwszego z wymienionych wyrobisk odbywa się zgodnie z harmonogramem. Zakończenie przewidywane jest w II kwartale 2022 r.
Inwestycje w infrastrukturę
Przypomnijmy zatem, że plany zakładają, aby w przyszłości węgiel z Chwałowic, który nie będzie spełniał kryteriów paliw kwalifikowanych, przesyłać jako węgiel energetyczny do ruchu Jankowice. Już w 2023 r. ma rozpocząć się odstawianie urobku według nowego modelu. Będzie on transportowany przenośnikami i po drodze trafiał do budowanego właśnie zbiornika retencyjnego w ruchu Jankowice.
Jako że ruchy chwałowicki i jankowicki będą najdłużej fedrującymi zakładami w Polskiej Grupie Górniczej, niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę. Pogłębiony ma być m.in. Szyb II na terenie ruchu Chwałowice z poziomu 700 do 880 m. Przedsiębiorstwo ROW-JAS prowadzi obecnie niezbędne badania geologiczno-górnicze. Ich efektem będzie studium przedwstępne, na podstawie którego będzie możliwe ogłoszenie przetargu na pogłębienie Szybu II. Niewykluczone, że pierwsze prace ruszą już w 2023 r., tak aby w 2029 r. nowa inwestycja była już w pełni gotowa do eksploatacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.