W najbliższych dniach kurs EUR/PLN powinien stabilizować się w okolicy 4,52, zaś w przyszłym tygodniu są szanse na zejście poniżej psychologicznej bariery 4,50 - ocenił starszy analityk rynków finansowych Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, rentowności na długim końcu krajowej krzywej pozostaną w lekkim trendzie wzrostowym.
- Dziś złoty niedomaga i osłabia się przy umacniających się walutach regionu, co może być nieco zaskakujące. Czeska korona umacnia się po decyzji tamtejszego banku centralnego o zacieśnieniu polityki. Z kolei dziś na węgierskim forincie nieco mniejszy ruch - tam stopy podniesiono wczoraj - powiedział Mateusz Sutowicz.
W środę Narodowy Bank Czeski (CNB) podniósł główną stopę procentową, dwutygodniową stopę repo, o 25 punktów bazowych do 0,50 proc. Z kolei Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 30 pb do 0,90 proc.
EUR/PLN odbił się od psychologicznego poziomu 4,50 i wraca w kierunku 4,53. Nie pomaga zatem sytuacja techniczna, ani fakt, że w regionie różnicujemy się co do polityki pieniężnej. Spodziewam się, że do końca tygodnia kurs EUR/PLN pozostanie w okolicy 4,52. W przyszłym tygodniu liczymy, że zobaczymy jednak naruszenie bariery 4,50 - inwestorzy będą grać pod dane o inflacji - wskazał Sutowicz.
W środę, 23 czerwca, po południu EUR/PLN rośnie o 0,3 proc. do 4,53, a USD/PLN zwyżkuje o 0,25 proc. do 3,79. W tym czasie EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do 1,195.
Kurs EUR/CZK zniżkuje o 0,2 proc., a EUR/HUF pozostaje bez większych zmian.
Rynek długu
Długi koniec krajowej krzywej rentowności poszedł w środę w dół o ok. 2 pb.
Na rynkach obligacji mamy powrót do spadków dochodowości na całej długości krzywej, z nasileniem na długim jej końcu, przy czym długi koniec mocno zwyżkował wczoraj. U nas, ale także na rynkach bazowych panuje zmienność nastrojów. Jednego dnia rentowności rosną, by kolejnego pójść w dół. Finalnie to tworzy obraz stabilizacji na rynkach bazowych, a u nas nieznaczny, ale jednak wzrostowy trend na długim końcu - powiedział Mateusz Sutowicz.
W tym tygodniu to nie powinno ulec zmianie, gdyż większość potencjalnych impulsów jest już za nami - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.