- Czy wydawanie koncesji na nowe wydobycie węgla na terenach górniczych oznacza odebranie danej jednostce terytorialnej finansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) lub jego zmniejszenie - zapytał Komisję Europejską europoseł Łukasz Kohut (Wiosna).
Treść skierowanej do KE interpelacji, wymagającej pisemnej odpowiedzi Komisji, przekazało w piątek biuro parlamentarzysty. Wystąpienie w tej sprawie Kohut skierował także do premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu klimatu Michała Kurtyki.
Sprawa ewentualnego wyłączenia wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionów, w których rozwijane jest wydobycie węgla, budzi niepokój części samorządowców i parlamentarzystów z woj. śląskiego.
Na Śląsku rozważane są obecnie trzy projekty górnicze będące na różnych etapach procedowania: dwa prowadzone przez prywatnych inwestorów (dotyczą złoża Brzezinka w Mysłowicach i złoża Paruszowiec w Rybniku) oraz projekt Polskiej Grupy Górniczej, która przymierza się do udostępnienia złoża Imielin Północ w powiecie bieruńsko-lędzińskim jako zasobów dla kopalni Piast-Ziemowit.
W skierowanym w piątek do Komisji Europejskiej pytaniu europoseł Kohut zauważył, że zgodnie z prawem UE, finansowanie z FST mogą dostać regiony, na obszarze których odbywa się proces transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
W ostatnim czasie polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało inwestorowi koncesję na wydobycie węgla w Mysłowicach; kolejny inwestor stara się o koncesję na wydobycie w Rybniku. Samorząd lokalny nie ma wpływu na przyznanie koncesji - organem decyzyjnym jest w tym przypadku władza centralna. W omawianych sytuacjach samorząd terytorialny ocenia decyzje władzy centralnej negatywnie - napisał parlamentarzysta.
Kohut ocenił, że samorządy terytorialne i społeczności lokalne obawiają się, że wydawanie koncesji na nowe wydobycie na ich terenach oznaczać będzie, iż nie otrzymają one finansowania z FST. W takim przypadku to właśnie one poniosą bardzo negatywne skutki decyzji podejmowanych na szczeblu centralnym - czytamy w interpelacji.
Parlamentarzysta zapytał także, czy Komisja Europejska uważa, iż poszczególne Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji powinny brać pod uwagę przede wszystkim interesy terenów górniczych i potrzeby tamtejszych społeczności lokalnych.
- Zwróciłem się bezpośrednio do KE, bo obecny rząd obywatelom mówi jedno, a Brukseli drugie. Przećwiczyliśmy to dokładnie na Funduszu Odbudowy - powiedział Kohut, cytowany w komunikacie prasowym swojego biura. Podkreślił, że transformacja jest koniecznością, ale nie może odbywać się kosztem ludzi i nie może nastąpić bez odpowiednich pieniędzy.
Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-27, do woj. śląskiego trafić miałaby ponad połowa krajowej puli FST, czyli przeszło 2 mld euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.