Polski rząd negocjuje z Komisją Europejską, by wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) trafiło do sześciu regionów najbardziej narażonych na skutki transformacji energetycznej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Na liście przedstawionej przez rząd znalazło się województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie. Napisano, że o rozszerzeniu wsparcia w ramach FST oraz planach transformacyjnych w województwach lubelskim, łódzkim i małopolskim rozmawiał z Komisją Europejską wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
- Jak szacuje Komisja Europejska transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować nasz kraj aż 240 mld euro. Polski rząd zabiega o to, żeby pieniądze z Fundusz Sprawiedliwej Transformacji trafił do wszystkich regionów węglowych w Polsce. W projekcie Umowy Partnerstwa zawarliśmy zapisy, że oprócz województw śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, FST powinien objąć swoim zasięgiem również województwa lubelskie, łódzkie i małopolskie - podkreślał wiceminister Waldemar Buda. Zaznaczył, że tylko wtedy transformacja energetyczna będzie skuteczna, kompleksowa i sprawiedliwa.
Wskazano, że do Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma trafić ponad 4,4 mld euro, które mają pomóc ograniczyć negatywne skutki społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe transformacji energetycznej. Dodano, że będzie to nowe źródło finansowania dostępne w latach 2021-2027.
- Przypomniano, że warunkiem ubiegania się o środki z FST jest przygotowanie regionalnych planów sprawiedliwej transformacji, które mają pokazywać kierunki, na co pieniądze z Funduszu mają być przekazywane, jak regiony widzą swoją transformację energetyczną i jak powinno się likwidować jej negatywne skutki. Napisano, że regiony są w trakcie przygotowania regionalnych planów transformacji. Samorządy województw lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego wykonały dużą pracę i osiągnęły znaczące postępy w przygotowaniu planów transformacji - podkreślił wiceminister Buda.
Podczas spotkania uzgodniono, że Komisja Europejska przekaże stronie polskiej listę pytań doprecyzowujących kluczowe zagadnienia, a po uzyskaniu odpowiedzi jeszcze w tym miesiącu zorganizowane zostanie kolejne spotkanie w sprawie zasięgu terytorialnego FST.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.