Piasek wydmowy i piaskowiec to najczęściej wydobywane kopaliny na obszarach leśnych, zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Obecnie eksploatacja górnicza prowadzona jest tam w siedmiu nadleśnictwach.
- Eksploatacja odbywa się na obszarze nadleśnictw, które jako zarządzające bezpośrednio mieniem zawierają i rozwiązują umowy z przedsiębiorstwami eksploatacyjnymi - informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie obejmuje swym zasięgiem południowo-wschodni kraniec Polski, a więc m.in. polską część Bieszczadów, Pogórza Bieszczadzkiego i Pogórza Przemyskiego, część Beskidu Niskiego oraz tereny leżące na północ od Karpat.
Wyłączenie gruntów leśnych z produkcji leśnej w celu przeznaczenia ich do eksploatacji zalegających złóż jest możliwe na podstawie decyzji wydawanych w trybie postępowania administracyjnego. Procedura regulowana jest przez zapisy znajdujące się w Kodeksie postępowania administracyjnego, ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ustawie o lasach, a także ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w Prawie geologicznym i górniczym.
Na terenie RDLP Krosno najczęściej eksploatowaną kopaliną jest piaskowiec. Wydobywa się go w nadleśnictwach Baligród, Dukla, Komańcza i Lutowiska. Piaski wydmowe pozyskiwane są w nadleśnictwach Leżajsk i Mielec. Prócz tego na terenie nadleśnictwa Rymanów znajdują się odwierty wód leczniczych, wykorzystywanych przez miejscowe uzdrowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.