Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze od początku 2020 r. przeprowadził likwidację 7 odwiertów. Na 2021 r. zaplanowano zlikwidowanie kolejnych 8. Dlaczego w niektórych przypadkach nie wystąpiono o przedłużenie koncesji wydobywczej?
- Od roku 2020 do chwili obecnej w rejonie OK Gorzów-Drezdenko, OK Grodzisk Wielkopolski i OK Ostrów Wielkopolski zlikwidowano 7 odwiertów. Część z gruntów została zrekultywowana i przekazana do używania właścicielom nieruchomości gruntowych, na części trwają prace porządkowe, bądź prowadzone są procedury związane ze zwrotem gruntów - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
W przypadku likwidacji odwiertów PGNiG dokonuje każdorazowo rekultywacji gruntów i przekazuje właścicielom nieruchomości gruntowe.
Części zajętych nieruchomości na terenie OK Gorzów-Drezdenko, OK Grodzisk Wlkp. i OK Ostrów Wlkp., które w latach 2020-2021 przeszły rekultywacje po likwidacji odwiertów, pozostawały w dyspozycji spółki w zależności od celu zajęcia – część w okresie eksploatacji odwiertów, część niezbędna do zajęcia pod urządzenie likwidacyjne w okresie prac likwidacyjnych. Rekultywacja zlikwidowanych w latach 2020-2021 odwiertów polegała na przywróceniu gruntom stanu poprzedniego i ich przekazaniu do rolnego bądź leśnego użytkowania.
Na obszarze działania Oddziału PGNiG w Zielonej Górze w roku 2021 do likwidacji jest przeznaczonych 8 odwiertów. Jeden z nich to odwiert ropny, a pozostałe 7 to odwierty gazowe. Np. w przypadku odwiertu Rybaki-6 bezzasadne stało się zdaniem spółki występowanie o przedłużenie koncesji, ponieważ nastąpiło tam sczerpanie zasobów przemysłowych ropy naftowej. Przeznaczone do likwidacji odwierty pochodzą z lat 60-80. XX w. Elementy likwidowanej infrastruktury, które mogą być powtórnie wykorzystywane, są przekazywane do dalszego wykorzystania. Pozostałe, uznane za zbędne, są złomowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.