Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA użytkuje na terenie Polski ponad dwa tysiące odwiertów. Co roku wykonywanych jest też około trzydziestu nowych. Taki stan naturalnie nie może trwać w nieskończoność i kiedyś przychodzi pora na zakończenie działalności górniczej na danym terenie. W tym roku taka sytuacja ma nastąpić na niektórych obszarach w południowo-wschodniej Polsce.
- W 2021 r. na obszarze działania Oddziału w Sanoku planuje się likwidację ponad 30 odwiertów. Realizacja prac likwidacyjnych dotyczy także instalacji technologicznych ośrodków zbioru gazu, co pozwala całkowicie zakończyć działalność górniczą - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Prace likwidacyjne przewidziane są też w zachodniej Polsce. Na obszarze działania Oddziału PGNiG w Zielonej Górze w 2021 r. w związku z wygaśnięciem koncesji eksploatacyjnych lub zakończeniem eksploatacji złoża planowana jest likwidacja infrastruktury 8 odwiertów.
Wyznacznikiem czasu zakończenia eksploatacji jest m.in. zbliżający się termin końcowy koncesji wydobywczej.
- Najszybciej, bo już 6 lipca 2021 r., upływa termin ważności koncesji na wydobywanie ropy naftowej i towarzyszącego gazu zimnego ze złoża Lubiszyn, które znajduje się w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim. W przypadku tej koncesji spółka wystąpiła z wnioskiem o jej przedłużenie. Natomiast 5 sierpnia 2021 r. upływa termin ważności koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża„Grodzisk-26, zlokalizowanego w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. W tym wypadku koncesja nie będzie przedłużana - informuje Biuro Prasowe spółki.
Tereny, na których nastąpi likwidacja infrastruktury, przewidziane są do rekultywacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.