1 czerwca, czyli w najbliższy wtorek, w Polskiej Grupie Górniczej rusza akcja szczepień przeciwko COVID-19. Będą mogli w niej wziąć udział pracownicy oraz członkowie ich rodzin, którzy wcześniej zarejestrowali się za pośrednictwem aplikacji przygotowanej w Portalu Pracownika. Zostanie im podany preparat Comirnaty, który jest znany pod potoczną nazwą Pfizer. W PGG chęć do szczepień zgłosiło ponad 12,5 tys. osób. Rejestracja odbywała się od 30 kwietnia do 2 maja. Potem PGG swoje zgłoszenie przekazało do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W sumie do akcji szczepień w zakładach pracy akces zgłosiły 484 przedsiębiorstwa.
– Już wiemy, że obecnie szczepienia obejmą ponad 9 tys. pracowników i członków ich rodzin, czyli małżonków i pełnoletnich dzieci. Lista osób zmniejszyła się, ponieważ niektóre z nich na własną rękę zarejestrowały się na szczepienia w wybranych przez siebie punktach. Cieszy nas jednak fakt, że ponad 9 tys. osób zdecydowało się zaszczepić w ramach akcji, do której przystąpiła Polska Grupa Górnicza – tłumaczy rzecznik prasowy spółki Tomasz Głogowski.
PGG jako jedna z pierwszych w Polsce zgłosiła akces do rządowej inicjatywy szczepień w zakładach pracy. Spółka stosowne porozumienie w sprawie medycznej organizacji przedsięwzięcia zawarła ze Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwicach.
Pracownicy i członkowie ich rodzin mogli w czasie rejestracji wybrać jedną z dziesięciu lokalizacji w miejscowościach działania spółki (Gliwice, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska – dwa punkty, Bieruń, Lędziny, Rydułtowy, Radlin). Koordynatorami szczepień w poszczególnych lokalizacjach są dyrektorzy ds. pracowniczych z kopalń PGG.
Każda zarejestrowana osoba zostanie indywidualnie poinformowana za pomocą wiadomości SMS o wyznaczonej dacie i godzinie szczepienia. Informacja zostanie wysłana nie później niż 2 dni przed wyznaczonym terminem. Spółka prosi także, aby pracownicy, którzy zaszczepili się już w innych punktach, niezwłocznie informowali o tym fakcie swoją kopalnię i zgłaszali rezygnacje ze szczepienia w PGG.
Dotychczas w Polsce wykonano blisko 18,1 mln szczepień, z czego prawie 12,9 mln pierwszą dawką. Na przyjęcie preparatów częściej decydują się panie. Jest ich ponad 10,2 mln. Zaszczepionych mężczyzn jest natomiast niespełna 7,9 mln. Grupa, która najczęściej się szczepi, to ludzie od 61. do 70. roku życia. Jest ich 4,3 mln. Jak informują rządowe agendy, do Polski do tej pory dotarło ponad 18,9 mln dawek preparatów, którymi można zaszczepić.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.