Kancelarie kanoniczne prowadzone przez adwokatów kościelnych zapewniają wiernym kompleksowe wsparcie merytoryczne z zakresu prawa kanonicznego i prawa wyznaniowego, a niekiedy również różnych obszarów prawa świeckiego. Pomagają członkom Wspólnoty zrozumieć mechanizmy regulujące formalny wymiar funkcjonowania Kościoła, a także dochodzić swoich praw przed trybunałami kanonicznymi – np. wtedy, gdy problem dotyczy procedury stwierdzenia nieważności małżeństwa, czyli tzw. rozwodu kościelnego. Więcej na temat wspomnianej instytucji – a także uprawnień i roli adwokata kościelnego – piszemy w przygotowanym artykule.
Adwokat kościelny – czym różni się od „zwykłego” prawnika?
Adwokat kościelny to prawnik specjalizujący się w normach niezależnego systemu prawnego, jakim jest prawo kanoniczne. Tylko on, na mocy dekretu biskupiego, ma prawo reprezentować strony podczas procesów kościelnych, np. tych dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa. Odpowiednie przygotowanie do świadczenia profesjonalnych usług zapewnia mu wykształcenie z zakresu prawa kanonicznego i innych nauk.
Mimo że dokonujemy wyraźnego rozróżnienia na adwokatów kanonicznych i „niekanonicznych”, nie oznacza to jednak, że działania adwokatów kościelnych nie mogą dotyczyć różnych gałęzi prawa państwowego. Udowadniają to prawnicy współtworzący zarówno kancelarię i portal AdwokatKościelny.pl, jak i świecką Kancelarię Prawną LexForm, podejmując się prowadzenia spraw dotykających takich obszarów i zagadnień, jak prawo gospodarcze, prawo imigracyjne, obsługa prawna firmy czy dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia za doznane krzywdy.
Adwokat kościelny a tzw. rozwód kościelny
Wróćmy jednak do najważniejszych zadań adwokata kościelnego. Jak już zaznaczyliśmy, kontaktują się z nim wierni poszukujący wsparcia merytorycznego w związku ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa. W trakcie toczącego się postępowania adwokat kościelny może zapewnić klientowi pełną obsługę prawną zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym. Jest więc w stanie wraz z klientem zredagować skargę powodową kierowaną do sądu, zasugerować dobór świadków, chronić prawa procesowe stron czy odpowiedzieć na uwagi obrońcy węzła małżeńskiego. W razie konieczności – skieruje sprawę do sądu drugiej instancji.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa – kiedy jest dopuszczalne?
Pragniemy przypomnieć, że tzw. rozwód kościelny (to określenie potoczne) może stać się faktem wtedy i tylko wtedy, gdy trybunał zyska pewność, że zawarciu małżeństwa przez nupturientów towarzyszyły szczególne okoliczności wpływające negatywnie na kwestię ważności sakramentu. Czyli przeszkody zrywające (np. przeszkoda pokrewieństwa, zbyt niskiego wieku bądź ślubów czystości – ich katalog określa KPK), braki dot. konsensusu małżeńskiego (np. symulacja zgody, niedojrzałość bądź niezdolność psychiczna do zawarcia małżeństwa) lub brak dot. formy ceremonii ślubnej. Skarga powodowa w sprawie rozpoczęcia procesu małżeńskiego musi szczegółowo zwracać uwagę na to, z jakim tytułem prawnym mamy do czynienia w danym przypadku.
Usługi adwokata kościelnego
Adwokaci kanoniczni, tacy jak ci reprezentujący kancelarię Adwokata Kościelnego, oferują specjalistyczną pomoc formalną także w przypadku innego typu spraw, niezwiązanych ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa czy separacją małżeńską. Rozwiewają wątpliwości wiernych i pomagają im podjąć korzystną decyzję zawsze wtedy, gdy dana kwestia regulowana jest przez przepisy prawa kanonicznego lub prawa wyznaniowego. Propozycję współpracy kierują również do duchownych – może ona być związana m.in. z obsługą diecezji, parafii, zakonów i fundacji czy też kwestiami dot. zarządzania dobrami Kościoła. Jakkolwiek zawiły nie byłby dany problem, zaangażowanie Adwokata Kościelnego i jego doświadczenie w działaniach na polu prawa kościelnego i świeckiego stanowi wartościowe wsparcie dla klienta w potrzebie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.