Nowa Polityka Przemysłowa Polski, polityka eksportowa, Tarcza Prawna, ustawa o fundacji rodzinnej czy reforma planowania przestrzennego - to część inicjatyw związanych z Polskim Ładem, za które odpowiada resort rozwoju, pracy i technologii.
W sobotę odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.
Resort rozwoju, pracy i technologii kierowany przez wicepremiera Jarosława Gowina poinformował w sobotę o najważniejszych inicjatywach, rozwiązaniach prawnych, za które odpowiada, a znalazły się w Polskim Ładzie.
Pierwszym elementem jest Polityka Przemysłowa Polski, która ma odpowiadać na wyzwania w perspektywie postcovidowej. Ministerstwo podkreśliło, że jest ona oparta na realnych potrzebach przemysłu określonych w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu i skupia się na budowie odporności i suwerenności przemysłu. Jak przypomniano, że Polityka Przemysłowa Polski ma pięć komponentów: cyfryzacja, Zielony Ład, lokalizacja, bezpieczeństwo, nowoczesne społeczeństwo.
Program przewiduje również innowacyjny sposób stymulowania współpracy i dialogu wewnątrz branży. Kontrakt branżowy to umowa pomiędzy administracją publiczną a przedstawicielami branży na realizację uzgodnionych obopólnie zobowiązań w średnim okresie. W kontrakcie oferujemy wsparcie rozwoju danej branży poprzez +szyte na miarę+ instrumenty polityki państwa - legislacyjne, programowe i instytucjonalne - dodano.
Kolejnym elementem, za który odpowiada MRPiT jest polityka eksportowa. Resort zwrócił uwagę, że ten sektor wykazał, jak ważny jest dla gospodarki szczególnie w okresie pandemii. Przypomniano, że w 2020 r. nastąpił 10-krotny wzrost dodatniego salda wymiany towarowej w handlu zagranicznym Polski do 53,7 mld zł. Mimo pandemii eksport Polski wzrósł o 2,8 proc. r./r. i osiągnął wartość 1 051,9 mld zł.
Mimo dobrych wyników, ministerstwo zwraca uwagę, że przed polskim eksportem wciąż stoją wyzwania, dlatego opracowywana polityka eksportowa ma m.in. zwiększyć stopień internacjonalizacji naszych firm (zwłaszcza MŚP), bardziej umacniać relacje gospodarcze z krajami UE, zwiększyć udział w polskim eksporcie krajów pozaunijnych i wyrobów wysokiej techniki.
W tym zakresie zostaną zdefiniowane i zaadresowane działania dla całej administracji. Mają one stanowić odpowiedź na kluczowe wyzwania dotyczące ekspansji zagranicznej Polski. Całość działań będzie skorelowana z powstającą właśnie Polityką Przemysłową Polski, której istotnym elementem będzie koncentracja wsparcia na kluczowych branżach, stanowiących ważną pozycję eksportową kraju oraz tych, które mogą w przyszłości decydować o pozycji konkurencyjnej Polski na świecie - podkreślono.
Trzecim elementem działań resortu i Polskiego Ładu jest opracowywana Tarcza Prawna. Pierwsza odsłona Tarczy obejmuje m.in. elektronizację procedur, ostrożne wprowadzanie jednoinstancyjność postępowań czy szerokie wykorzystanie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy.
Ministerstwo dodało, że kolejnym, ważnym elementem Ładu jest też przygotowany projekt ustawy o fundacji rodzinnej, którego celem jest ułatwienie sukcesji firm, w szczególności ze względu na zachodzące w nich zmiany pokoleniowe. Tego typu fundacje od wielu lat działają m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, czy Liechtensteinie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.