W ocenie Bogusława Hutka, przewodniczącego Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej oraz szefa górniczej Solidarności, plany operacyjne kopalń zostały zaakceptowane bez większych uwag podczas spotkań w poszczególnych kopalń.
W piątek, 7 maja, w Polskiej Grupie Górniczej z udziałem wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia odbyło się spotkanie dotyczące planów operacyjnych dla poszczególnych kopalń. Plany zawierają kluczowe dane dotyczące wielkości wydobycia i zatrudnienia w kolejnych latach, aż do wygaszenia zakładów. We wtorek, 11 maja, palny zostały przedstawione przez dyrektorów w poszczególnych kopalniach.
- Z tego co wiem, nie było większych uwag do planów operacyjnych. Myślę, że są one do zaakceptowania dla większości kopalń. Tam gdzie były jakieś niejasności, to zostały wyjaśnione. Natomiast nie dotarły do mnie żadne sygnały, że na jakieś kopalni jest jakiś ostry sprzeciw i nie ma zgody co do planu – powiedział w czwartek, 13 maja, Hutek.
- Wychodzi na to, że plany operacyjne są zgodne z tym, co wcześniej kopalnie wysłały i o czymś rozmawialiśmy 25 września minionego roku przed podpisaniem porozumienia. Potwierdzają, że oś czasu jest aktualna. Są tam oczywiście wyjątki dotyczące chociażby Rudy Śląskiej, gdzie dalej pracuje zespół, który analizuje sytuację kopalni Bielszowice. Jeżeli się okaże, że rzeczywiście jest tam węgiel koksowy, to mogą być zmienione decyzje dotyczące przyszłości kopalni – dodał związkowiec.
W środę, 12 maja, spotkanie dotyczące planów operacyjnych odbyło się również w kopalniach Taurona Wydobycie.
- Trudno mi komentować, co się dzieje w Tauronie Wydobycie, jednak nie ma sygnałów, żeby miały tam miejsce jakieś protesty dotyczące planów operacyjnych, więc to chyba dobry znak – powiedział Hutek.
Akceptacja planów operacyjnych w poszczególnych kopalniach i spółkach miała być ostatnim warunkiem, aby przedstawiciele Solidarności podjęli uchwałę w sprawie zgody na podpisanie umowy społecznej dla górnictwa.
We wtorek, 18 maja, ma się w tej sprawie zebrać Rada Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność i podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.