Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie podała informacje na temat rozpatrywanych w pierwszym kwartale br. wniosków dotyczących wydobywania kopalin na terenie województwa podkarpackiego. Rozpatrywane przez RDOŚ wnioski dotyczyły inwestycji na terenie gmin: Brzyska, Czarna, Dydnia, Dynów, Fredropol, Gorzyce, Krzeszów, Pilzno, Trzebownisko i Żyraków.
W sumie od początku stycznia do końca marca 2021 r. dwanaście wniosków dotyczących wydobycia kopalin wpłynęło do rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W większości dotyczyły one wydobycia na terenie województwa podkarpackiego kruszywa naturalnego, żwiru i piasku.
Wśród omawianych spraw znalazł się m in. wniosek dotyczący wydobycie kruszywa ze złoża Sierakośce IV wraz z budową przenośników taśmowych do transportu pospółki żwirowo-piaskowej do zakładu przeróbczego. Inny wniosek dotyczył wydobycia żwiru z piaskiem ze złoża Medynia Łańcucka - Czarna powiązanej z korektą wielkości tamtejszego obszaru górniczego.
Jeszcze inny z rozpatrywanych wniosków dotyczył zwiększenia obszaru górniczego Lipiny w gminie Pilzno oraz budowy tam tymczasowego obiektu mieszczącego urządzenie techniczne do płukania i sortowania części wydobywanego kruszywa naturalnego.
Poza piaskami, żwirami i kruszywami naturalnymi jedyną inną kopaliną, co do której wydobycia wszczęto postępowanie, był łupek menilitowy. Jeden z wniosków dotyczył odkrywkowej eksploatacji tegoż łupku ze złoża Ulanica-1 we wsi Ulanica w gminie Dynów; drugi natomiast - poszerzenia odkrywkowej eksploatacji łupków menilitowych ze złoża Ulanica-Wólka, również we wsi Ulanica.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.