Dobra sytuacja w gospodarce woj. śląskiego w pierwszych miesiącach br. jest pochodną jej silnych związków z gospodarką globalną. Światowy przemysł z dużą dynamiką wychodzi z pandemicznego dołka, a Polska i Śląsk wpisują się w ten trend - wskazują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Ocena koniunktury przez przedsiębiorców wskazuje na wychodzenie z niepewności pandemicznej. Aczkolwiek w składowych prognostycznych badanych przez GUS wskaźników występują niewielkie różnice - czyli przedsiębiorcy nie spodziewają się radykalnej zmiany sytuacji w krótkim terminie jako efektu luzowania restrykcji epidemicznych - czytamy w opublikowanej w środę, 12 maja, analizie ekonomistów monitorujących kondycję gospodarczą regionu.
Tworzenie przez uczelnianych ekspertów comiesięcznych raportów obserwatoryjnych, obrazujących bieżącą sytuację w gospodarce woj. śląskiego w kontekście pandemii COVID-19, zainicjował przed rokiem ówczesny rektor katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a obecnie wiceminister rozwoju, pracy i technologii, prof. Robert Tomanek - członek utworzonego w związku z pandemią COVID-19 Śląskiego Forum Ekspertów. Inicjatywę wsparł Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
W opublikowanym w środę najnowszym raporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w kwietniu 2021 r., badacze zauważyli, że sytuacja na rynku pracy w woj. śląskim pozostaje stabilna. Stopa bezrobocia w regionie wynosi 5,1 proc. co - według ekonomistów - jest dobrym wynikiem.
Jednak rok do roku pula bezrobotnych powiększyła się o 23,4 tys. osób. Pod tym względem nastąpiło zrównanie z sytuacją z marca 2018 r. Być może, paradoksalnie, pandemia pomogła nieco uspokoić sytuację na rynku pracy, na którym jeszcze niedawno panowało powszechne przekonanie o zbyt silnym efekcie tzw. rynku pracownika - wskazano w analizie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.