List otwarty podpisany przez 300 osób – przedstawicieli środowisk naukowych – w sprawie ratowania Elektrociepłowni Szombierki trafił do Ministerstwa Kultury oraz władz województwa. Naukowcy, artyści i społecznicy liczą, że w ten sposób uda im się ocalić niszczejący i rozkradany zabytek.
Elektrociepłownia Szombierki to jeden z najbardziej znamienitych przykładów architektury przemysłowej na Górnym Śląsku. Charakterystyczny ceglany kompleks elektrociepłowni, nad którym dominują trzy kominy (najwyższy ma 120 m wysokości), został oddany do użytku sto lat temu – 29 listopada 1920 r. Przyszłość zabytku rysuje się jednak w czarnych barwach – porzucony na pastwę złomiarzy i pogody obiekt z każdym miesiącem nieszczeje.
O jeden z najcenniejszych górnośląskich zabytków poprzemysłowych upomnieli się społecznicy z Kongresu Ochrony Zabytków. To oni są inicjatorami listu skierowanego do ministra kultury Piotra Glińskiego, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, w którym apelują o podjęcie działań, które pozwoliłyby ocalić dawną elektrociepłownię. Liczą, że w ratowaniu zabytku pozostawionego na pastwę losu przez prywatnego właściciela pomoże państwo.
„Na naszych oczach dokonuje się akt bezprecedensowego KULTUROBÓJSTWA. Najwspanialsza katedra śląskiego przemysłu, EC Szombierki w Bytomiu dogorywa, a rozbrzmiewające jeszcze dekadę temu dźwięki gali operowej czy koncertów zastąpił dźwięk pilarek oraz wywożonych na złom skrawków naszej historii. Mimo szeregu dyskusji, deklaracji i strategii postindustrialne dziedzictwo kulturowe jest nadal traktowane jako ciężar, choć w rzeczywistości jest szansą rozwojową, marką, potencjałem ekonomicznym miejscowości i regionów. Niejednokrotnie słyszeliśmy też z różnych stron, że przeszkodą w interwencji władz jest status własnościowy obiektów. (…) Stąd konieczna jest nadzwyczajna interwencja Państwa Polskiego. Wierzymy, że ta interwencja władz ministerialnych i wojewódzkich jest ostatnią możliwością zakończenia tego imposybilizmu, którego aura roztacza się nad tym wybitnym dziełem sztuki architektonicznej, inżynieryjnej i technologicznej. Zniszczenie tego wyjątkowego zabytku położy się cieniem na władzach wszystkich szczebli i nie wybaczą nam tego kolejne pokolenia. Wspólnie musimy uratować EC Szombierki” – można przeczytać w liście.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.