- Tylko uzyskując populacyjną odporność i szczepiąc się powszechnie, będziemy mogli wygasić epidemię. Droga do tej odporności wiedzie przez szczepienia – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę, 28 kwietnia, na konferencji poświęconej harmonogramowi łagodzenia obostrzeń. Prawdopodobnie od 15 maja zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek.
Jak zapowiedziano, od połowy przyszłego miesiąca mają obowiązywać łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, kulturą, imprezami okolicznościowymi, edukacją i sportem przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań.
W przypadku gastronomii ma to być dystans między stolikami oraz limit osób. W przypadku kin i teatru obłożenie widowni nie może przekraczać 50 proc. Natomiast w kwestii imprez okolicznościowych na zewnątrz (m.in. komunie i wesela) będzie obowiązywał limit do 25 osób.
Od 15 maja mogą także zniknąć maseczki, o czym poinformował uczestniczący w konferencji minister zdrowia Andrzej Niedzielski.
- Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, o ile będzie zapewniony dystans – powiedział szef resortu zdrowia.
W szkołach nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i dla klas 1-3 szkół ponadpodstawowych. Na obiektach sportowych (na świeżym powietrzu) natomiast obłożenie do 25 proc. publiczności.
Kolejny etap łagodzenia ma nastąpić 29 maja. Wówczas – w zależności od rozwoju sytuacji – limit uczestników imprez wewnątrz będzie wynosił 50 osób. Uruchomione zostaną także kryte obiekty sportowe – dla wszystkich obłożenie do 50 proc. (z widownią). Zielone światło otrzymają także siłownie i kluby fitness z wymogiem 15 m kw. na jedną osobę i za zachowaniem reżimu sanitarnego. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przejdą w tryb stacjonarny.
- Zdecydowaliśmy się, żeby proces luzowania będzie przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bo relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekt – wyjaśnił minister zdrowia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.