Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Sto procent OZE nam nie pomoże
15 września 2021
Śląsk jest gotowy na zmiany
15 września 2021
Spod Wujka do grobu patrona Solidarności
13 września 2021
W Tarnowskich Górach płukali srebro
11 września 2021
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Dąbrowę Górniczą
11 września 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
24 kwietnia 2021 Trybuna Górnicza autor: Maciej Dorosiński

Wodór może stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych

- Zdaniem Komisji Europejskiej technologie wodorowe będą stanowić jeden z filarów transformacji naszego rynku energii i umożliwią łączenie sektorów - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
fot: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

O szansach związanych z wykorzystaniem wodoru i roli jaką może on odegrać w transformacji energetycznej rozmawiał z Górniczą wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii IRENEUSZ ZYSKA. - Wodór, jako paliwo czyste i elastyczne, ze względu na swoje właściwości może mieć szerokie zastosowanie w energetyce. Może zatem stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych i odegrać kluczową rolę w magazynowaniu energii i bilansowaniu systemu elektroenergetycznego zdominowanego przez odnawialne źródła energii - ocenił wiceminister. 

Czy pana zdaniem wodór może odegrać tak znaczącą rolę dla nas wszystkich, jak węgiel w okresie pierwszej rewolucji przemysłowej?
Wodór będzie stanowił jedno z kluczowych paliw transformacji energetycznej zachodzącej w  Unii Europejskiej. Powszechnie uznaje się jego kluczową rolę dla przyszłego systemu energetycznego. Wodór oferuje szeroki zakres zastosowań. Może zasilać przemysł ciężki, ogrzewać nasze domy, magazynować energię sezonową i zastępować konwencjonalne paliwa w naszych pojazdach. Co najważniejsze, podczas jego stosowania nie powstają emisje dwutlenku węgla, a zanieczyszczenie powietrza jest minimalne. Dzięki temu wodór daje nam szansę dekarbonizacji procesów przemysłowych i tych sektorów gospodarki, w których ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest tak samo pilne, jak trudne do osiągnięcia. Polityka klimatyczna UE zakłada wzrost ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Komisji Europejskiej technologie wodorowe będą stanowić jeden z filarów transformacji naszego rynku energii i umożliwią łączenie sektorów. Rozwój gospodarki wodorowej jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Stworzenie odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych związanych z wykorzystaniem wodoru w nowych obszarach, takich jak produkcja i magazynowanie energii czy transport, wymaga odpowiedzi na wiele pytań i odpowiedniego określenia priorytetów rozwojowych. Polskie plany zwiększenia wolumenu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii będą wymagały wypracowania rozwiązań, które wesprą stabilizację systemu energetycznego opartego o OZE. Wodór istotnie wesprze te działania.

Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym na świecie producentem wodoru. Według szacunków pana resortu jest to ok. 1 mln t rocznie. Jest to jednak wodór, który określa się mianem szarego, z racji jego pochodzenia. Co zrobić, byśmy podobnymi danymi mogli pochwalić się zakresie produkcji wodoru zielonego?
Aby wodór mógł być stosowany jako paliwo alternatywne dla ropy naftowej i węgla, powinien pochodzić pierwotnie ze wszystkich możliwych źródeł, których całościowa emisja dwutlenku węgla z procesu i użytkowania jest znacząco mniejsza, niż ropy i węgla. Wówczas przyspieszone zostanie pokrycie tzw. kosztów przełączenia, tzn. najpierw w systemie powinien zaistnieć jakikolwiek wodór - mniej emisyjny w wytwarzaniu i użytkowaniu niż ropa i węgiel - a potem coraz bardziej niskoemisyjny w oparciu o źródła odnawialne, ale również zeroemisyjne źródła jądrowe. Naszym dążeniem jest utrzymanie zasady neutralności technologicznej, ponieważ kluczowa w kontekście wyboru wspieranych metod produkcji wodoru powinna być kwestia poziomu emisji przy produkcji, a nie konkretna technologia. To znaczy, że nie zamierzamy „kolorować” wodoru i rozróżniać między kolorami, lecz przyjrzeć się emisyjności poszczególnych metod produkcji. Poza wodorem wytworzonym z udziałem OZE, nośnik ten może pochodzić także z innych niskoemisyjnych źródeł: gazu ziemnego - z użyciem technologii magazynowania i wykorzystania dwutlenku węgla, energii jądrowej, jak również instalacji do produkcji wodoru ze wszelkich odnawialnych źródeł oraz procesów, dzięki którym można realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego. W Polsce istnieje ogromny potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Mamy duże osiągnięcia w zakresie projektowania materiałów funkcjonalnych do produkcji ogniw paliwowych oraz magazynowania wodoru. Potencjał ten zamierzamy wykorzystać, aby objąć przywództwo na rynku wodoru, bazując na własnych, niezależnych surowcowo-innowacyjnych technologiach.

W obecnie konsultowanej Polskiej Strategii Wodorowej wskazano sześć koniecznych do osiągnięcia celów. Jeden z nich mówi o wdrożeniu technologii wodorowych w energetyce. Co to w praktyce ma oznaczać?
Wodór, jako paliwo czyste i elastyczne, ze względu na swoje właściwości może mieć szerokie zastosowanie w energetyce. Może zatem stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych i odegrać kluczową rolę w magazynowaniu energii i bilansowaniu systemu elektroenergetycznego zdominowanego przez odnawialne źródła energii. Działania nakierowane na rozwój wykorzystania niskoemisyjnych technologii wodorowych w energetyce posłużą obniżeniu emisyjności sektora energetycznego i dywersyfikacji struktury wytwarzania energii. Umożliwi to ograniczenie intensywności wykorzystania paliw kopalnych i zmniejszenie uzależnienia państwa od importu paliw, co w długiej perspektywie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Właściwości fizyczne wodoru, jego ekologiczny charakter oraz duże możliwości produkcyjne przedsiębiorstw w Polsce sprawiają, że wykorzystanie wodoru na cele energetyczne jest obiektem coraz powszechniejszego zainteresowania. Wodór charakteryzuje się wysoką gęstością energii, a także pozwala na stosunkowo długi okres przechowywania oraz możliwość szybkiego wykorzystania na potrzeby systemu. Wykorzystanie elektrolizerów pozwoli na integrację systemu gazowego z siecią elektroenergetyczną w myśl koncepcji łączenia sektorów, doprowadzając do zmniejszenia zależności polskiej gospodarki od paliw kopalnych. Dążenie do utrzymania zasady neutralności technologicznej pozwoli natomiast na zmaksymalizowanie wysiłków na rzecz wykorzystania synergii wynikających z integracji sektorowej i potencjału wodorowego.

Jest jeszcze jeden punkt, o który muszę pana spytać. Wodór – zgodnie ze strategią – ma wesprzeć dekarbonizację przemysłu. Co się kryje pod tym terminem? Na Śląsku – a szczególnie w gminach górniczych – to słowo nie może dobrze się kojarzyć.
Polska energetyka i energochłonny przemysł emitują rocznie ok. 350 mln t ekwiwalentnego dwutlenku węgla. Przemysł ciężki należy do gałęzi gospodarki, w której najtrudniej osiągnąć neutralność klimatyczną. Wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego pozwoli na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych tej gałęzi gospodarki. Większość wodoru na polskim rynku nie jest wykorzystywana do zastosowań w energetyce lub transporcie, lecz w przemyśle – przede wszystkim jako surowiec w przemyśle chemicznym i rafineryjnym oraz przy produkcji stali. Z uwagi na takie wykorzystywanie wodoru jest on surowcem strategicznym dla polskiej gospodarki. Aby utrzymać silną pozycję polskiego przemysłu w UE, niezbędne jest nie tylko zapewnienie konkurencyjności cen, lecz również innowacyjności i transformacja w kierunku niskoemisyjnego i docelowo neutralnego klimatycznie modelu działania. Wodór daje możliwości wzmocnienia lokalnego potencjału gospodarczego. Poprzez odejście od monokultury gospodarczej przemysłu węglowego, regiony mogą zapewnić sobie możliwości rozwojowe w nowych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie wodoru zwiększy także ich bezpieczeństwo energetyczne. Rozwój gospodarki wodorowej stwarza możliwość efektywnego przekwalifikowania pracowników z obszarów uzależnionych od węgla. Pamiętajmy, że zmiany strukturalne dotyczące rynku pracy nie wiążą się tylko z likwidacją miejsc pracy, ale również z tworzeniem nowych. Zadaniem rządu w tym zakresie będzie przygotowanie odpowiednich ram prowadzonych polityk, zapewnienie stabilnego finansowania, a także wdrażanie odpowiednio ukierunkowanych programów wsparcia, które przyczynią się do przekwalifikowania pracowników, co pozwoli im na uzyskanie nowych umiejętności.

Strona 1 z 2
1
2

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 29
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • EANEH
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jeszcze we wrześniu uruchomią ścianę o wybiegu 1100 m
14 września 2021
7750
60 lat szczygłowickiej kopalni
12 września 2021
7429
Koniec sporu w węglowej spółce, będą podwyżki i nagroda
13 września 2021
6780
Bezpieczni z Bobrka
11 września 2021
6091
Program dla górnictwa. Ruszyły rozmowy z Komisją Europejską w sprawie prenotyfikacji dokumentu
14 września 2021
5179
Do końca roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona
15 września 2021
4725
Przepracowały po 300 tysięcy godzin
11 września 2021
3919
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu