Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Oddali hołd poległym ratownikom
17 czerwca 2021
Ruszyły szczepienia w Polskiej Grupie Górniczej
1 czerwca 2021
Górnicza umowa podpisana!
28 maja 2021
Mamy tak wyjść i zostawić ten szyb?
20 maja 2021
Nowy rezerwat Góra Stołowa ma niemal 100 ha
19 maja 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
24 kwietnia 2021 Trybuna Górnicza autor: Maciej Dorosiński

Wodór może stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych

- Zdaniem Komisji Europejskiej technologie wodorowe będą stanowić jeden z filarów transformacji naszego rynku energii i umożliwią łączenie sektorów - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
fot: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

O szansach związanych z wykorzystaniem wodoru i roli jaką może on odegrać w transformacji energetycznej rozmawiał z Górniczą wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii IRENEUSZ ZYSKA. - Wodór, jako paliwo czyste i elastyczne, ze względu na swoje właściwości może mieć szerokie zastosowanie w energetyce. Może zatem stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych i odegrać kluczową rolę w magazynowaniu energii i bilansowaniu systemu elektroenergetycznego zdominowanego przez odnawialne źródła energii - ocenił wiceminister. 

Czy pana zdaniem wodór może odegrać tak znaczącą rolę dla nas wszystkich, jak węgiel w okresie pierwszej rewolucji przemysłowej?
Wodór będzie stanowił jedno z kluczowych paliw transformacji energetycznej zachodzącej w  Unii Europejskiej. Powszechnie uznaje się jego kluczową rolę dla przyszłego systemu energetycznego. Wodór oferuje szeroki zakres zastosowań. Może zasilać przemysł ciężki, ogrzewać nasze domy, magazynować energię sezonową i zastępować konwencjonalne paliwa w naszych pojazdach. Co najważniejsze, podczas jego stosowania nie powstają emisje dwutlenku węgla, a zanieczyszczenie powietrza jest minimalne. Dzięki temu wodór daje nam szansę dekarbonizacji procesów przemysłowych i tych sektorów gospodarki, w których ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest tak samo pilne, jak trudne do osiągnięcia. Polityka klimatyczna UE zakłada wzrost ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Komisji Europejskiej technologie wodorowe będą stanowić jeden z filarów transformacji naszego rynku energii i umożliwią łączenie sektorów. Rozwój gospodarki wodorowej jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Stworzenie odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych związanych z wykorzystaniem wodoru w nowych obszarach, takich jak produkcja i magazynowanie energii czy transport, wymaga odpowiedzi na wiele pytań i odpowiedniego określenia priorytetów rozwojowych. Polskie plany zwiększenia wolumenu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii będą wymagały wypracowania rozwiązań, które wesprą stabilizację systemu energetycznego opartego o OZE. Wodór istotnie wesprze te działania.

Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym na świecie producentem wodoru. Według szacunków pana resortu jest to ok. 1 mln t rocznie. Jest to jednak wodór, który określa się mianem szarego, z racji jego pochodzenia. Co zrobić, byśmy podobnymi danymi mogli pochwalić się zakresie produkcji wodoru zielonego?
Aby wodór mógł być stosowany jako paliwo alternatywne dla ropy naftowej i węgla, powinien pochodzić pierwotnie ze wszystkich możliwych źródeł, których całościowa emisja dwutlenku węgla z procesu i użytkowania jest znacząco mniejsza, niż ropy i węgla. Wówczas przyspieszone zostanie pokrycie tzw. kosztów przełączenia, tzn. najpierw w systemie powinien zaistnieć jakikolwiek wodór - mniej emisyjny w wytwarzaniu i użytkowaniu niż ropa i węgiel - a potem coraz bardziej niskoemisyjny w oparciu o źródła odnawialne, ale również zeroemisyjne źródła jądrowe. Naszym dążeniem jest utrzymanie zasady neutralności technologicznej, ponieważ kluczowa w kontekście wyboru wspieranych metod produkcji wodoru powinna być kwestia poziomu emisji przy produkcji, a nie konkretna technologia. To znaczy, że nie zamierzamy „kolorować” wodoru i rozróżniać między kolorami, lecz przyjrzeć się emisyjności poszczególnych metod produkcji. Poza wodorem wytworzonym z udziałem OZE, nośnik ten może pochodzić także z innych niskoemisyjnych źródeł: gazu ziemnego - z użyciem technologii magazynowania i wykorzystania dwutlenku węgla, energii jądrowej, jak również instalacji do produkcji wodoru ze wszelkich odnawialnych źródeł oraz procesów, dzięki którym można realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego. W Polsce istnieje ogromny potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Mamy duże osiągnięcia w zakresie projektowania materiałów funkcjonalnych do produkcji ogniw paliwowych oraz magazynowania wodoru. Potencjał ten zamierzamy wykorzystać, aby objąć przywództwo na rynku wodoru, bazując na własnych, niezależnych surowcowo-innowacyjnych technologiach.

W obecnie konsultowanej Polskiej Strategii Wodorowej wskazano sześć koniecznych do osiągnięcia celów. Jeden z nich mówi o wdrożeniu technologii wodorowych w energetyce. Co to w praktyce ma oznaczać?
Wodór, jako paliwo czyste i elastyczne, ze względu na swoje właściwości może mieć szerokie zastosowanie w energetyce. Może zatem stanowić realną alternatywę dla paliw kopalnych i odegrać kluczową rolę w magazynowaniu energii i bilansowaniu systemu elektroenergetycznego zdominowanego przez odnawialne źródła energii. Działania nakierowane na rozwój wykorzystania niskoemisyjnych technologii wodorowych w energetyce posłużą obniżeniu emisyjności sektora energetycznego i dywersyfikacji struktury wytwarzania energii. Umożliwi to ograniczenie intensywności wykorzystania paliw kopalnych i zmniejszenie uzależnienia państwa od importu paliw, co w długiej perspektywie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Właściwości fizyczne wodoru, jego ekologiczny charakter oraz duże możliwości produkcyjne przedsiębiorstw w Polsce sprawiają, że wykorzystanie wodoru na cele energetyczne jest obiektem coraz powszechniejszego zainteresowania. Wodór charakteryzuje się wysoką gęstością energii, a także pozwala na stosunkowo długi okres przechowywania oraz możliwość szybkiego wykorzystania na potrzeby systemu. Wykorzystanie elektrolizerów pozwoli na integrację systemu gazowego z siecią elektroenergetyczną w myśl koncepcji łączenia sektorów, doprowadzając do zmniejszenia zależności polskiej gospodarki od paliw kopalnych. Dążenie do utrzymania zasady neutralności technologicznej pozwoli natomiast na zmaksymalizowanie wysiłków na rzecz wykorzystania synergii wynikających z integracji sektorowej i potencjału wodorowego.

Jest jeszcze jeden punkt, o który muszę pana spytać. Wodór – zgodnie ze strategią – ma wesprzeć dekarbonizację przemysłu. Co się kryje pod tym terminem? Na Śląsku – a szczególnie w gminach górniczych – to słowo nie może dobrze się kojarzyć.
Polska energetyka i energochłonny przemysł emitują rocznie ok. 350 mln t ekwiwalentnego dwutlenku węgla. Przemysł ciężki należy do gałęzi gospodarki, w której najtrudniej osiągnąć neutralność klimatyczną. Wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego pozwoli na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych tej gałęzi gospodarki. Większość wodoru na polskim rynku nie jest wykorzystywana do zastosowań w energetyce lub transporcie, lecz w przemyśle – przede wszystkim jako surowiec w przemyśle chemicznym i rafineryjnym oraz przy produkcji stali. Z uwagi na takie wykorzystywanie wodoru jest on surowcem strategicznym dla polskiej gospodarki. Aby utrzymać silną pozycję polskiego przemysłu w UE, niezbędne jest nie tylko zapewnienie konkurencyjności cen, lecz również innowacyjności i transformacja w kierunku niskoemisyjnego i docelowo neutralnego klimatycznie modelu działania. Wodór daje możliwości wzmocnienia lokalnego potencjału gospodarczego. Poprzez odejście od monokultury gospodarczej przemysłu węglowego, regiony mogą zapewnić sobie możliwości rozwojowe w nowych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie wodoru zwiększy także ich bezpieczeństwo energetyczne. Rozwój gospodarki wodorowej stwarza możliwość efektywnego przekwalifikowania pracowników z obszarów uzależnionych od węgla. Pamiętajmy, że zmiany strukturalne dotyczące rynku pracy nie wiążą się tylko z likwidacją miejsc pracy, ale również z tworzeniem nowych. Zadaniem rządu w tym zakresie będzie przygotowanie odpowiednich ram prowadzonych polityk, zapewnienie stabilnego finansowania, a także wdrażanie odpowiednio ukierunkowanych programów wsparcia, które przyczynią się do przekwalifikowania pracowników, co pozwoli im na uzyskanie nowych umiejętności.

Strona 1 z 2
1
2

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 33
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • MQZJZ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Węgiel za góry
13 czerwca 2021
43742
Wyłączenie Turowa może mieć katastrofalne dla Europy skutki
15 czerwca 2021
23611
Fedrują najgłębiej położoną ścianę w historii polskiego górnictwa węglowego
17 czerwca 2021
15252
Rząd zapowiada, że nie zaakceptuje nowych kopalń węgla
15 czerwca 2021
14157
Jedenastu górników poszukiwanych po wybuchu
12 czerwca 2021
14097
W Halembie fedrowali z zakrętem
12 czerwca 2021
12531
Fedrują na dwie ściany, dwie kolejne szykują
16 czerwca 2021
10137
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu