Pilotażowa odnoga programu Czyste Powietrze dot. wsparcia budynków wielolokalowych na terenie gminy rozpoczyna się w Pszczynie - poinformował w czwartek w tym mieście minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Pilotażowa odnoga programu Czyste Powietrze dot. wsparcia budynków wielolokalowych na terenie gminy rozpoczyna się w Pszczynie (Śląskie) - poinformował w czwartek w tym mieście minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Podobny pilotaż w skali województwa rozpoczął się w poniedziałek w Zachodniopomorskim, gdzie do podziału będzie 10 mln zł. Pilotaż w Pszczynie zakłada środki na poziomie 6 mln zł.
Występując w Pszczynie minister nawiązał do złożonej tam jesienią ub. roku deklaracji wypracowania nowego rozwiązania w ramach Czystego Powietrza, które miałoby być pilotażowo wdrażane właśnie w tym mieście - a docelowo w 261 w gminach, w których w Polsce szczególnie dotkliwy jest problem przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza.
To nie tylko realizacja tej obietnicy, ale też ważny krok do tego, aby program Czyste Powietrze zyskał jeszcze większą atrakcyjność, a co więcej, aby wzmocnić współpracę między tym rządowym programem, a środkami samorządu - powiedział Kurtyka.
Zasygnalizował, że chodzi o dwa dodatkowe elementy dotychczasowego programu. Pierwszy z nich to rozszerzenie wsparcia Czystego Powietrza z budynków jednorodzinnych o budynki wielolokalowe.
Drugi, bardzo istotny element, to synergia działań pomiędzy rządem i samorządem; to nasza wspólna chęć uczynienia programu Czyste Powietrze kołem napędowym po stronie mieszkańców. Stąd uzupełniające finansowanie po stronie miasta, które spowoduje, że bardziej ekologiczne źródła ciepła będą dodatkowo premiowane - wskazał Kurtyka.
Pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza Bartłomiej Orzeł dodał, że program Czyste Powietrze, który powstał dwa i pół roku temu, zmienia się, musi bowiem nadążać za zmianami społecznymi i zmianami w mentalności Polaków - zmianami postaw ekologicznych. Dzisiejszy pilotaż jest odpowiedzią i jednocześnie poszukiwaniem tego, w którym kierunku program musi się zmieniać - powiedział.
- Wiemy, że istnieje konieczność wdrożenia programu Czyste Powietrze, czy walki z niską emisją, w budynkach wielorodzinnych. To, że dzisiaj uruchamiamy w Pszczynie ten moduł, pozwoli nam wiele rozwiązań wytestować, sprawdzić - uściślił Orzeł. Jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć o Lex Pszczyna w kontekście szerokich zmian programowych w Czystym Powietrzu - zasygnalizował.
Jak wynika z czwartkowego komunikatu MKiŚ, operator Czystego Powietrza, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oszacował, że efektem pszczyńskiego pilotażu powinna być poprawa efektywności energetycznej w ok. 20 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 140 lokalach mieszkalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.