We wtorek (13 kwietnia) w trybie online odbędą się kolejne związkowo-rządowe rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. - Rozbieżności nie jest dużo i jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć porozumienie – uważa Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
W ostatnich trzech tygodniach negocjacje dotyczące umowy społecznej odbywały się głównie poprzez wymianę korespondencji pomiędzy stroną rządową i związkami zawodowymi. We wtorek strony spotkają się znowu – z powodu pandemii koronawirusa nie będzie to jednak normalnie spotkanie tylko rozmowy w trybie online. Wideokonferencja ma się zacząć o godz. 11, a wcześniej przedstawiciele strony związkowej mają się spotkać we własnym gronie.
- Dostaliśmy materiały i odpowiedź strony rządowej. Rozbieżności nie jest dużo, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Wciąż są niewielkie rozbieżności, jeśli chodzi o indeksacje wynagrodzeń oraz gwarancje zatrudnienia. Teraz musimy je przedyskutować. Jeżeli strona rządowa będzie miała dość dobrej woli i elastycznego podejścia to możliwie jest porozumienie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko da się zapisać, ale chcemy, żeby zapisy w umowie były jak najbardziej precyzyjne i nie pozostawiały wątpliwości nawet, jak zmieni się rząd – powiedział w poniedziałek Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
W ocenia lidera związkowego wciąż realne jest podpisanie umowy społecznej do końca kwietnia.
- Nawet jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie, to musimy potem dostać jeszcze jednolity tekst umowy społecznej, który następnie musimy skonsultować z naszymi organizacjami związkowymi. Do końca kwietnia powinniśmy cały ten proces zakończyć. Słychać już różne krytyczne głosy dotyczące umowy nawet ze strony środowiska związkowego, ale trzeba pamiętać z jakimi propozycjami przyjechał do nas w ubiegłym roku minister Sasin. To co już wynegocjowaliśmy to ogromny postęp, tylko teraz będziemy musieli bardzo uważnie pilnować, czy to wszystko będzie przestrzegane – dodał Hutek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie będzie żadnego porozumienia, bo obecna władza tego nie chce.
Tak jesteśmy ludźmi specjalnej troski Jeszcze coś?
Bo to firma skarbu państwa a nie zoo
Czemu ten kraj ciągle się troszczy tylko o górników?! To dorośli ludzie, nie przedszkolaki! Firma upada i fajrant, wszyscy zwolnieni z innych zakładów muszą radzić sobie sami a górniki to jakieś okazy specjalnej troski.... Gańba!