W spółce Betrans, której właścicielem jest Polska Grupa Energetyczna, trwa 11 dzień strajku. Pracownicy zablokowali dojazdy do Elektrowni i Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, powodując ogromne korki drogowe - poinformowali portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie organizatorzy akcji protestacyjnej.
- Powodem tej postawy jest brak woli rozwiązania sporu ze strony zarządu spółki Betrans oraz właściciela spółki Polskiej Grupy Energetycznej - wyjaśnia Cezary Stasiak, przewodniczący strajku.
Strajk w spółce Betrans Bełchatów rozpoczął się 29 marca. Wówczas to większość załogi przyszła do pracy, ale nie podjęła swoich obowiązków.
Jak informuje serwis radomsko24.pl, w strajku bierze czynny udział ponad 600 pracowników. Został poprzedzony referendum strajkowym, w którym wzięło udział 845 pracowników na 1288 uprawnionych i zatrudnionych w spółce na dzień 28 lutego 2021.
Według szacunku komitetu strajkowego koszt wzrostu wynagrodzeń, o które postulują, to około 5,2 mln zł, natomiast Betrans w swoich komunikatach informuje, że każdy dzień strajku to straty rzędu miliona złotych.
- Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe, że spółka woli pokryć straty równe kosztom podwyżek, niż część tych wypracowanych pieniędzy przekazać na wynagrodzenia pracowników. Wygląda na to, że strajk jest komuś na rękę i chcę nim wytłumaczyć złe zarządzanie spółką. Pracownicy widzą, że właściciel spółki przekazuje milionowe zyski do Polskiej Grupy Górniczej, organizuje Sylwestry marzeń w TVP, sponsoruje stadiony i drużyny sportowe, a nie może znaleźć pieniędzy dla pracowników swojej spółki zależnej, którzy przez blisko 20 lat pracują na rzecz PGE w dużej mierze przyczyniając się do wydobycia węgla i produkcji energii, tym samym wypracowując zyski dla PGE - komentuje Cezary Stasiak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.