Wygląd nowego Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Katowicach wybrali w elektronicznych konsultacjach mieszkańcy tego miasta. Dominować mają w nim barwy czarna i żółta nawiązujące do kolorystyki heraldycznej Katowic. Do wyboru była jeszcze kombinacja bieli i szarości.
Te dwie propozycje były efektem spotkań powołanego pod koniec ub. roku zespołu eksperckiego. Zespół powołano po fali krytyki zaprezentowanych w ub. roku pierwotnych rozwiązań projektowych - przygotowanych przez wyłonioną w przetargu firmę, bez konsultacji ze specjalistami. Jego celem była modyfikacja pierwotnej koncepcji SIM.
Po zgłoszeniu uwag przedstawiciele katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowali propozycje rozwiązań, które od 26 marca były prezentowane na katowickim rynku i w internecie. W sieci pojawił się też sondaż, w którym - jak przekazał w czwartek, 1 kwietnia, rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak - oddano ponad 7,9 tys. głosów. Za kombinacją czarno-żółtą opowiedziało się blisko 69 proc. głosujących.
- Ponad 7,9 tys. oddanych głosów jasno pokazuje, że kwestie estetyki przestrzeni publicznej są bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Zależało nam, aby spośród wariantów przygotowanych przez ekspertów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to właśnie mieszkańcy wybrali ostateczną opcję, która pojawi się w naszym mieście - powiedział, cytowany przez Łyczaka, prezydent Katowic Marcin Krupa.
- Wybrane przez mieszkańców rozwiązanie cechuje wysoka funkcjonalności, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii elementów - dodała prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach Justyna Kucharczyk.
Inicjatorami powołania zespołu konsultacyjnego byli prezydent Krupa oraz rektor ASP w Katowicach prof. Grzegorz Hańderek. Do udziału w zespole zaproszono m.in. ekspertów ASP, przedstawicieli Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, miasta, pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykona oznakowanie.
W trakcie spotkań zespołu, katowicka ASP zaproponowała dwie wersje SIM: kontrastową - charakterystyczną i monochromatyczną - neutralną.
Koncepcja kontrastowa nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta. To charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta. Dzięki zestawieniu ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty. Jest to połączenie rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzorku, zapewniające odcinanie się od tła - wyjaśniała dr Zofia Oslislo-Piekarska z uczelni.
Koncepcja neutralna to nawiązanie do pierwszych tablic drogowych w Katowicach. Połączenie bieli i ciemnej szarości to również maksymalny kontrast. Jest to klasyczne, eleganckie i ponadczasowe zestawienie. Również ta kolorystyka rekomendowana jest dla osób z dysfunkcją wzroku i poprzez kontrastowość pozwala na zauważalność tablic na różnych tłach - mówiła Oslislo-Piekarska.
W styczniu br. miasto rozstrzygnęło przetarg na zmianę SIM. Wygrała go spółka Utal, producent znaków i tablic rejestracyjnych z Poznania. Szacowany koszt wykonania to 11,5 mln zł, przy czym zmiana pierwotnego projektu nie wpłynie na tę wartość. Pierwsze nowe tablice mają pojawić się w przestrzeni Katowic w IV kwartale br., najpierw w Śródmieściu, później w Nikiszowcu, potem w kolejnych dzielnicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.