Nie słabnie popularność pracowników ze Wschodu. Wpływ na to ma wiele czynników, ale decydujące są dwa: czynniki ekonomiczne i solidność Ukraińców, którzy w Polsce mogą zarobić znacznie więcej niż w ojczyźnie.
Zatrudnianie Ukraińców na własną rękę
Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini, Gruzini oraz mieszkańcy Armenii i Mołdawii mogą być zatrudniani na podstawie uproszczonych procedur, co faktycznie ogranicza znacząco ilość dokumentów potrzebnych do zdobycia i istotnie skraca czas oczekiwania na moment, w którym Twój nowy pracownik z Ukrainy może faktycznie rozpocząć pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że proste zasady zatrudniania Ukraińców pozwalają tylko na zawarcie umowy na 6 miesięcy w ciągu roku, co oznacza, że jeśli potrzebujesz pracownika na stałe, konieczne będzie załatwianie kolejnych formalności. Na szczęście da się to wszystko ominąć.
Outsourcing pracowników z Ukrainy jako sprawna alternatywa zatrudniania
Z pomocą przychodzi znana już wielu polskim firmom forma pozyskiwania pracowników, jaką jest outsourcing pracowników z Ukrainy. Jeśli do tej pory nie było okazji, by z niego skorzystać, teraz warto przejrzeć listę atutów z tej formy współpracy. W wielu branżach zwyczajnie nie ma lepszej alternatywy.
Outsourcing jest formą zlecania pracy na zewnątrz, jednakże w przypadku outsourcingu pracowników mamy do czynienia z umową pomiędzy trzema stronami: pracownikiem, pracodawcą (którym w tej konfiguracji nie jesteś Ty, tylko agencja outsourcingowa) i przedsiębiorcą. Krótko mówiąc, dzięki tego typu współpracy zrzucasz z siebie obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i nie tylko.
Zalety outsourcingu pracowników z Ukrainy
Spada Ci z głowy cały kosztowny proces rekrutacyjny, który niejednokrotnie bywa nieefektywny i trwa miesiącami, nie przynosząc oczekiwanych rezultatów. Co więcej – nie obchodzą Cię już wszelkie formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców, ponieważ całością tych działań zajmuje się agencja. To nie koniec. Mniej pracy będzie miał także Twój dział kadr, ponieważ nie Ty faktycznie podpisujesz z pracownikiem umowę o pracę. Tym samym nie zajmujesz się pilnowaniem badań lekarskich, delegacji, rozliczania okresów chorobowych i realizacją szkoleń BHP (choć z tymi ostatnimi wiele zależy od specyfiki firmy i postanowień umowy podpisanej z agencją). Co więcej, jeśli nowy pracownik zrezygnuje z pracy, wówczas rolą agencji jest zapewnienie Ci kolejnego w możliwie krótkim czasie. Nie tracisz wówczas tygodni na kolejną rekrutację i kolejne formalności.
Czy outsourcing pracowników się opłaci?
W wielu branżach będzie to idealne rozwiązanie, ponieważ outsourcing daje Ci możliwość szybkiego zatrudniania cudzoziemców bez zbędnych formalności i pomaga w zachowaniu ciągłości pracy. Bardzo dobrze sprawdza się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie brak pracownika na stanowisku robotniczym oznacza realne straty. To także świetne rozwiązanie, gdy poszukujesz specjalistów: elektryków, monterów, operatorów wózków widłowych czy maszyn CNC, a także innych fachowców. Z pomocą outsourcingu pracowników pozyskasz także osoby do pracy związanej z recyklingiem odpadów, a zatem dla firm z branży ekologiczno-recyklingowej.
Jeśli nie wiesz, czy rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie, koniecznie zapytaj o indywidualną ofertę współpracy.
Partnerem artykułu jest Conquro - specjaliści od outsourcingu pracowniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.