Chilijskie władze zgłosiły się do specjalistów zajmujących się przestrzenią kosmiczna i podmorską żeglugą aby pomogli oni w utrzymaniu odpowiedniej kondycji psychofizycznej 33 górników, którzy są uwięzieni w kopalni miedzi i złota San Jose – poinformował portal CNN. Mężczyźni pod ziemią znajdują się od 5 sierpnia.
Z górnikami udało się nawiązać kontakt w miniony weekend. Było to możliwe dzięki wydrążeniu specjalnego otworu. Od tego momentu ludzie odpowiedzialni za akcje ratunkową zdali sobie sprawę, że najważniejsze jest aby utrzymać górników w miarę dobrej kondycji psychofizycznej. Na razie uwięzieni mężczyźni nie otrzymują stałego jedzenia. Ich pożywienie to obecnie płyny oraz płynne proteiny i witaminy. Lekarze zapowiadają, że tak będzie jeszcze przez kilka najbliższych dni. Chilijski minister zdrowia, Jaime Manalich określił to działanie jako strategię zapobiegawczą ponieważ lekarze nie wiedzą dokładnie w jakim stanie są górnicy. Dodał jednak, że diagnozy wyglądają dobrze, żaden z mężczyzn nie odniósł poważnych obrażeń. Minister ujawnił także, że chilijska służba zdrowia opracowuje program ćwiczeń oraz drobnych prac, które mają na celu utrzymać górników w aktywności fizycznej i psychicznej.
Władze szacują, że uwolnienie górników może potrwać od trzech do czterech miesięcy. W czasie rozmowy, jaką udało się przeprowadzić z uwiezionymi za pomocą mikrofonu, nie zdradzono im, że akcja ratunkowa może zająć tak dużo czasu.
Rejon, w którym znajdują się górnicy ma powierzchnie około 50 metrów kwadratowych. Temperatura na głębokości 700 m, na której znajdują się mężczyźni wynosi od 32 do 35 stopni Celsjusza. Te warunki oraz sam fakt oczekiwania na pomoc musi wpływać na psychikę mężczyzn. Dlatego chilijski minister ds. górnictwa Laurence Golborne poprosił o pomoc ekspertów z NASA i chilijskiej marynarki podwodnej. Specjaliści mają pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nastawienia psychicznego górników.
Davitt McAteer, amerykański ekspert górniczy, w programie „American Morning” stwierdził, że może być trudno przezwyciężyć uczucie przygnębienia oraz emocje jakie będą kumulować się w uwięzionych. McAteer uważa, że właśnie to będzie największym wyzwaniem w czasie akcji ratunkowej, bo trzeba będzie jakoś odwrócić uwagę mężczyzn od siedzenia i oczekiwania. Ekspert uważa także, że niezbędne będzie wykorzystanie technologi. Jego zdaniem górnicy powinni otrzymać telefony komórkowe i komputery, bo to choć na trochę może odwrócić ich uwagę od sytuacji w jakiej się znaleźli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.