Pięć lat temu zakończono drążenie otworu wiertniczego Bibiela PIG-1 w Woźnikach. Wykonano go w ramach badań prowadzonych przez państwową służbę geologiczną w celu lepszego rozpoznania budowy geologicznej Polski. Obecnie trwają badania, których celem będzie uporządkowanie wiedzy na temat występowania złóż rud polimetalicznych.
- Otwór wiertniczy Bibiela PIG-1 był wykonywany od 27 maja 2015 r. do 7 marca 2016 r. Otwór ten odwiercono przy pomocy zestawu wiertniczego mechaniczno-obrotowego UPA-80PX przez przedsiębiorstwo: Śląskie Towarzystwo Wiertnicze DALBIS Sp. z o.o. Nadzór i dozór geologiczny wiercenia sprawowali uprawnieni geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. Otwór o końcowej głębokości 1650 m był rdzeniowany w przedziale głębokości 25,60-1 650 m - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego.
W promieniu do 8 km od otworu Bibiela PIG-1 zewidencjonowanych jest ponad 200 wierceń o różnych głębokościach, zwykle jednak nieprzekraczających 300 m. W jednym przypadku maksymalna głębokość wynosi 375,60 m. Z tej liczby około 40 to otwory studzienne.
Otwór Bibiela PIG-1 wykonany został w powiecie lublinieckim na terenie miasta Woźniki, konkretnie około 1,3 km na południowy-wschód od osady leśnej Dąbrowa Wielka. Niedaleko od tamtego miejsca przebiega autostrada A1. Obecnie w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Zadania państwa wykonywane przez państwową służbę geologiczną w zakresie rozpoznania budowy geologicznej kraju dla ustalania zasobów złóż kopalin i odnowienia bazy surowcowej, PIG-PIB zajmuje się analizą danych uzyskanych z otworu w Woźnikach.
Prace te realizowane są jako odrębne zadanie pod nazwą Geofizyczno-geologiczna reinterpretacja wgłębnej budowy geologicznej północnej części bloku górnośląskiego w świetle wyników z otworu Bibiela PIG-1 i proponowanego do wykonania profilu sejsmicznego 2D. Zgodnie z harmonogramem realizacja zadania rozpoczęła się 1 lipca 2019 r. i zostanie zakończona 30 czerwca 2022 r.
Celem przedsięwzięcia jest uzyskanie aktualnej wiedzy na temat wgłębnej budowy geologicznej północnej części bloku górnośląskiego. Ma to nastąpić w oparciu o zaplanowany i zrealizowany w ramach zadania profil sejsmiczny 2D o długości około 45 km. Profil ten ma przebieg południkowy i przechodzi przez otwór Bibiela PIG-1. Omawiany profil wyznaczony został od północnych granic Górnośląskiego Zagłębia Węglowego do przecięcia kartograficznie wyznaczonej granicy bloku górnośląskiego na odcinku lublinieckim. Są to więc tereny w rejonie styku powiatów: myszkowskiego, lublinieckiego i tarnogórskiego.
- Na linii przekroju wykonane zostaną uszczegóławiające pomiary grawimetryczne i magnetyczne oraz przeprowadzone modelowania parametrów geofizycznych. Analiza zintegrowanych danych sejsmicznych, grawimetrycznych i magnetycznych pozwoli opracować przekrój geologiczny, w oparciu o który dokonana zostanie nowa interpretacja budowy geologicznej z jej zobrazowaniem na przynajmniej dwóch planszach map geologiczno-strukturalnych - wyjaśnia Krystian Lisiak.
Zadanie służy więc uporządkowaniu wiedzy na temat obszarów prognostycznych i perspektywicznych występowania złóż rud polimetalicznych związanych z górnokarbońskim magmatyzmem strefy tektonicznej Kraków – Lubliniec. Z efekty prac będą mogły skorzystać podmioty naukowe zajmujące się budową geologiczną kraju oraz potencjalni koncesjonariusze poszukujący rud metali.
Tereny położone na północ od Górnośląskiego Zagłębia Węglowego były już w przeszłości miejscem prowadzenia eksploatacji złóż rud metali. Wydobycie odbywało się m.in. w Tarnowskich Górach czy Miasteczku Śląskim. Nieprzypadkowo w tym ostatnim zlokalizowana została huta cynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.