Pięć lat temu zakończono drążenie otworu wiertniczego Bibiela PIG-1 w Woźnikach. Wykonano go w ramach badań prowadzonych przez państwową służbę geologiczną w celu lepszego rozpoznania budowy geologicznej Polski. Obecnie trwają badania, których celem będzie uporządkowanie wiedzy na temat występowania złóż rud polimetalicznych.
- Otwór wiertniczy Bibiela PIG-1 był wykonywany od 27 maja 2015 r. do 7 marca 2016 r. Otwór ten odwiercono przy pomocy zestawu wiertniczego mechaniczno-obrotowego UPA-80PX przez przedsiębiorstwo: Śląskie Towarzystwo Wiertnicze DALBIS Sp. z o.o. Nadzór i dozór geologiczny wiercenia sprawowali uprawnieni geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. Otwór o końcowej głębokości 1650 m był rdzeniowany w przedziale głębokości 25,60-1 650 m - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego.
W promieniu do 8 km od otworu Bibiela PIG-1 zewidencjonowanych jest ponad 200 wierceń o różnych głębokościach, zwykle jednak nieprzekraczających 300 m. W jednym przypadku maksymalna głębokość wynosi 375,60 m. Z tej liczby około 40 to otwory studzienne.
Otwór Bibiela PIG-1 wykonany został w powiecie lublinieckim na terenie miasta Woźniki, konkretnie około 1,3 km na południowy-wschód od osady leśnej Dąbrowa Wielka. Niedaleko od tamtego miejsca przebiega autostrada A1. Obecnie w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Zadania państwa wykonywane przez państwową służbę geologiczną w zakresie rozpoznania budowy geologicznej kraju dla ustalania zasobów złóż kopalin i odnowienia bazy surowcowej, PIG-PIB zajmuje się analizą danych uzyskanych z otworu w Woźnikach.
Prace te realizowane są jako odrębne zadanie pod nazwą Geofizyczno-geologiczna reinterpretacja wgłębnej budowy geologicznej północnej części bloku górnośląskiego w świetle wyników z otworu Bibiela PIG-1 i proponowanego do wykonania profilu sejsmicznego 2D. Zgodnie z harmonogramem realizacja zadania rozpoczęła się 1 lipca 2019 r. i zostanie zakończona 30 czerwca 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.