Dzisiaj o dziewiątej rano, w śląskim urzędzie wojewódzkim, rozpoczęły się negocjacje związków zawodowych Kompanii Węglowej, zrzeszonych w Sztabie Protestacyjnym, z przedstawicielami zarządu spółki.
Z informacji nettg.pl wynika, że w rozmowach udział biorą: prezes KW Mirosław Kugiel, oraz wiceprezesi Ewa Malek-Piotrowska i Piotr Rykala. Dzisiejsze negocjacje przesadzić mają o organizacji referendum strajkowego i strajku. Wstępny termin referendum ustalono na 2 września.
Oprócz postulatów płacowych związkowcy z Kompanii Węglowej domagają się utrzymania zatrudnienia w spółce na poziomie z ostatniego dnia grudnia 2009 roku oraz wycofania się zarządu z planów ograniczenia mocy produkcyjnych (to związane jest z likwidacją nierentownych zakładów).
Rolę mediatora w sporze przyjął wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Poprzednie spotkanie z jego udziałem miało miejsce 13 sierpnia. Przedstawiciele górniczej spółki zapewniali wówczas, że zarząd nie zamierza zwalniać pracowników, a zakładane zmniejszenie zatrudnienia będzie efektem naturalnych odejść na emerytury.
Z takim stanowiskiem nie zgadzają się związki zawodowe działające w spółce, które na początku sierpnia utworzyły Sztab Protestacyjny. Nadzieję na pozytywne rozwiązanie konfliktu wyraził we wczorajszym komunikacie prasowym szef górniczej Solidarności Domnik Kolorz. Lider górniczej „S” podkreślił równocześnie, że jeśli dzisiejsze rozmowy nie posuną negocjacji o choć krok do przodu „widmo konfliktu będzie coraz bardziej realne”.
Zmniejszenie zatrudnienia w Kompanii Węglowej założone zostało w strategii spółki. Do 2020 roku firma zakłada przyjęcie do pracy ok. 8,5 tys. nowych pracowników, w tym 3 tys. absolwentów techników i wyższych uczelni. Jednak odejścia na emerytury mają być w tym czasie znacznie większe. Najdalej za 10 lat zatrudnienie w Kompanii ma wynosić nie więcej niż 45 tys. pracowników.
Główne założenia strategii Kompanii Węglowej przyjęte zostały przez radę nadzorczą spółki z zastrzeżeniem, że dokument wymaga pewnych korekt. Po ich wprowadzeniu zaakceptowany zostanie przez właściciela. Tę rolę pełni minister gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.