Według najnowszych danych zaledwie o 850 tys. sztuk od 2014 r. spadła w polsce liczba używanych w domach jednorodzinnych kopciuchów, czyli pieców na paliwa stałe, które podczas spalania paliwa emitują do atmosfery ogromną ilość zanieczyszczeń szkodliwych dla naszego zdrowia. Jak podaje w najnowszym raporcie Polski Alarm Smogowy, takie kotły nadal dymią w prawie 3 mln domów, a ponad 30 proc. domów w Polsce nie ma żadnego ocieplenia.
PAS podaje, że coraz mniej osób ogrzewa węglem – w porównaniu z 2014 r. odsetek takich gospodarstw domowych spadł z 69 proc. do 51 proc. Wzrosła też liczba gospodarstw domowych ogrzewanych gazem, z 14 proc. do 24 proc. Jak wynika z raportu, nadal ponad połowa Polaków (55 proc.) jest nieświadoma istnienia zakazu użytkowania starych kotłów, a jedynie 14 proc. jest w stanie podać termin wejścia w życie takiego zakazu.
Sześć lat temu w kraju użytkowano 3,7 mln kotłów zasypowych, w zdecydowanej większości na węgiel. Do reszty wkładano drewno i biomasę. Dziś takich kotłów jest o ok. 850 tys. mniej. Najszybciej znikają kopciuchy na węgiel, których mamy teraz trochę ponad 2 mln.
Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że to zauważalna i umiarkowanie optymistyczna zmiana.
– Program Czyste Powietrze, który ma w tym pomagać, jest sprawą względnie nową i wciąż nabiera tempa – podkreśla Guła.
Skala problemu, który trzeba rozwiązać, wciąż jest gigantyczna. Dużym problemem jest także zła sytuacja, kiedy chodzi o ocieplenia polskich domów. Aż co trzeci budynek nie jest zaizolowany od zewnątrz, inne mają warstwę ocieplenia mniejszą niż 8 cm.
– To mało, ale wyniki pokazują też, że sytuacja się poprawia, a ludzie chcą to zmienić i ocieplenia są wysoko na liście ich priorytetów remontowych. 59 proc. właścicieli budynków nieocieplonych deklaruje chęć realizacji inwestycji w zakresie termomodernizacji budynku już w najbliższych latach. Nieco ponad 40 proc. badanych planujących realizację ocieplenia ścian liczy na pozyskanie na ten cel dotacji. 16 proc. osób z tej grupy wskazuje, że posiłkować się będzie pożyczką lub kredytem – informuje PAS.
Badania na zlecenie PAS zrealizowane zostały przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej w listopadzie 2020 r. na losowej próbie 1010 właścicieli budynków jednorodzinnych w całej Polsce.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.