Europejski Region Przedsiębiorczości (ERP) to projekt i zarazem tytuł, który identyfikuje i nagradza regiony UE wykazujące wyjątkową i innowacyjną strategię polityki w zakresie przedsiębiorczości, niezależnie od ich wielkości, zamożności i kompetencji. W tym roku ten tytuł przypadł sześciu regionom, wśród nim także województwu śląskiemu.
- Samorząd województwa śląskiego wspiera regionalną gospodarkę, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, wspiera innowacje. Kiedy w marcu 2020 r. pandemia zaczęła negatywnie wpływać na gospodarkę od razu zdecydowaliśmy się na szybkie działania. Jako jeden z trzech pierwszych unijnych regionów zmieniliśmy nasz program gospodarczy, zaraz potem w kwietniu pojawił się śląski pakiet dla gospodarki, potem w październiku Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił Strategię Śląskie 2030 - Zielone Śląskie. To nasza odpowiedź na wyzwania jakie czekają Śląsk, który jest największym okręgiem górniczym w UE – dziękował za nagrodę Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Dodał, że tytuł Europejski Region Przedsiębiorczości 2021 to wyróżnienie i zobowiązanie.
- Gratuluję nagrodzonym i liczę na współpracę. Zapraszam na Forum Przyszłości, które w październiku odbędzie się w województwie śląskim. Będziemy dyskutować o wyzwaniach rozwojowych wszystkich regionów UE. Nasz region zainwestował w walkę z pandemią dzięki środkom unijnym 300 mln euro – wyliczył.
Eve Maydell, eurodeputowana z Bułgarii, podkreśliła, że raczej nie musi nikomu wyjaśniać, w jakim momencie Europejczycy się znajdują.
- W regionach widzicie wpływ kryzysu z najlepszej perspektywy. Niektórzy musieli zamknąć firmy. Pandemia ma ogromny wpływ na gospodarkę, turystykę, małe i średnie przedsiębiorstwa. Ta lista nie ma końca. UE pokazała swoją jedność, mimo przeszkód na drodze. Mamy plan odbudowy i duże środki na ten cel. Inwestycje publiczne powinny pobudzać przedsiębiorczość. Teraz czekamy na dobre pomysły. Regiony wspierające przedsiębiorczość zasługują na nagrodę – podkreśliła.
Marszałkowi i mieszkańcom Śląska pogratulował Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego: - Cieszę się, że wśród wyróżnionych jest marszałek Jakub Chełstowski. Region śląski został nagrodzony za wyróżniającą się wizję polityczną i strategię nastawioną na rozwój, wspieranie i pobudzanie przedsiębiorczości, z uwzględnieniem innowacyjności.
Znak ERP został ustanowiony przez Komitet Regionów we współpracy z Komisją Europejską. W tym roku trafił oprócz województwa śląskiego do Madrytu w Hiszpanii, Provence Alpes Cote D’Azur we Francji, Helsinek w Finlandii, portugalskiego Castello Branco oraz bułgarskiego Gabrowa. Nagroda EER w 2020 r. została przyznana regionom: Gdańsk i Pomorskie, Göteborg Business Region (Szwecja) i Navarra (Hiszpania).
Od uruchomienia inicjatywy ERP nagrodzono 33 terytoria z piętnastu krajów UE - wśród nich regiony większe i mniejsze, metropolitalne i wiejskie, te bardziej rozwinięte i nadrabiające zaległości, terytoria położone centralnie oraz te bardziej oddalone i peryferyjne. Wszystkie one pokazały, że regiony i miasta odgrywają kluczową rolę w pobudzaniu przedsiębiorczości i innowacyjności oraz tworzeniu warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.