- W najbliższych dniach złoty może się umacniać w stronę 4,57/EUR, jeżeli wtorkowy odczyt produkcji przemysłowej w USA będzie poniżej oczekiwań rynku - ocenił starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. W środę Fed może chłodzić oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp, a rentowności krajowych SPW mogą jeszcze zniżkować.
W tym tygodniu kluczowe dla rynku walutowego i długu będzie to, co przyjdzie z USA. We wtorek (godz. 14.15) poznamy dane o produkcji przemysłowej, które ze względu na solidną zimę w USA mogą być słabsze. Może się to przełożyć na wzrost eurodolara i tym samym na lekkie umocnienie złotego. Do czasu publikacji odczytu złoty może jeszcze kierować się w stronę 4,60/EUR, później spodziewam się, że kurs będzie zniżkował w stronę 4,57 - powiedział Piotr Popławski.
- Dane z kraju mają w tym momencie mniejsze znaczenie dla złotego - dodał.
EUR/PLN po południu pozostawał nieco poniżej 4,59 i był blisko swojego poziomu odniesienia. USD/PLN rósł o 0,34 proc. do 3,8460, a EUR/USD zniżkował o 0,3 proc. do 1,1930.
RYNEK DŁUGU
W poniedziałek rentowności krajowych SPW poszły w dół po 3-4 pb. na całej długości krzywej.
Drugim istotnym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie Fed, na którym bank postara się nie zwiększać oczekiwań inwestorów na podwyżki stóp procentowych. W kraju prezes NBP mocno sugerował, że na podwyżki stóp w najbliższych kwartałach nie mamy co liczyć, przy czym na niepłynnym rynku inwestorzy nie mieli jeszcze okazji w pełni się do tego dostosować. Spodziewam się, że w kolejnych dniach na krajowym rynku długu zobaczymy dalsze spadki rentowności, rzędu 3-4 pb - powiedział Piotr Popławski.
Ponadto dane makroekonomiczne z USA powinny wspierać lekkie spadki rentowności na rynkach bazowych - ocenił.
W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2021 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 2,6 proc., a mdm wzrosły o 1,3 proc.
Jak ocenił Popławski poniedziałkowy odczyt CPI nie miał większego przełożenia na notowania krajowego długu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.