Wyznaczenie nowych celów to cała skala wyzwań, jakie stoją przed sektorem energetycznym. Do zrealizowania jest jeszcze bardzo wiele. Po stronie biznesu to ogromne inwestycje, ale temu muszą towarzyszyć reformy przeprowadzone przez rząd – mówił Tomasz Dąbrowski, dyrektor generalny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej podczas konferencji pt. Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE. Organizatorem konferencji było Forum Energii.
- Kierunki transformacji rząd zaprezentował w Polityce Energetycznej Polski 2040. Tam, jak się przyjrzymy procesowi przemian, widać szereg działań dywersyfikacyjnych, nowe technologie. Zaprojektowanie instrumentów finansowych ułatwi dojście do celu – podkreślał ekspert.
Jego zdaniem uwagę należy zwrócić na elementy związane z ubóstwem energetycznym.
– Pamiętajmy, że koszty zmian w sektorze energetycznym spadną na odbiorców końcowych energii. Wszyscy zapłacimy m.in. w rachunkach za prąd. Trzeba zadbać, by te działania związane z transformacją były racjonalne – podkreślał Dąbrowski.
Przypomniał, że o czystym powietrzu myślimy w ramach rządowego programu o tej samej nazwie dofinansowując indywidualne projekty.
- A może warto pomyśleć, żeby te pieniądze wykorzystać na projekty bardziej dojrzałe, np. wykorzystanie gazu w zakresie ciepłownictwa. Rozbudowę linii gazowych do małych miejscowości. To byłyby projekty do realizacji w krótkim czasie i przyniosłyby szybkie ograniczenie emisji – mówił Tomasz Dąbrowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zawsze płacą podatnicy najwiecej, bo dokladane są kolejne podatki. Państwo nigdy nie miało swoich pieniędzy. Od Państwa zależy jak nam będzie się żyło, ile podatków wzrośnie lub jakie dołożą.