Dziś w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała EC1 odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku ciepłowniczego o mocy elektrycznej 50 MWe i mocy cieplnej 106 Mwt – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu wydanego przez Grupę Tauron. Bielski zakład należy do Południowego Koncernu Energetycznego, który wchodzi w skład grupy.
- Budowa bloku ciepłowniczego w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała wpisuje się przyjętą w 2008 roku strategię korporacyjną Grupy Tauron zakładającą m.in. rozpoczęcie budowy nowych mocy wytwórczych na poziomie około 3 GW do 2012 roku. Jest to pierwsza inwestycja realizowana w ramach tej strategii – poinformował Dariusz Lubera, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia SA.
Budowy bloku podjęła się firma Polimex-Mostostal są, która podpisała w grudniu ubiegłego roku umowę z PKE. W ramach jej realizacji Polimex-Mostostal są w czerwcu tego roku zawarł kontrakt z firmą Foster Wheler na zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przejęcie kotła fluidalnego w Elektrociepłowni Bielsko-Biała EC1. Zakończenie inwestycji jest planowane w połowie 2013 roku.
Nowa jednostka będzie wyposażona we wspomniany kocioł oraz w turbinę przeciwprężną, dwa kotły szczytowe i akumulator ciepła o mocy 50 MW. W pracach nad wyborem technologi bloku opalanego węglem kamiennym wzięto pod uwagę politykę energetyczna UE, która promuje rozwój skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
- Moc budowanej jednostki jest adekwatna do lokalnego zapotrzebowania na energię cieplną. Nowy blok ciepłowniczy będzie charakteryzował się wysokimi parametrami sprawnościowymi przy znacznie obniżonym oddziaływaniu na środowisko naturalne – poinformował Jan Kurp, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA.
W zakresie emisji CO2 redukcja w stosunku do stanu aktualnego wyniesie 25 proc. Nastąpi także znaczące obniżenie emisji SO2 z 2 000 do 200 mg/Nm3(10 krotne), NOx z 600 do 200 mg/Nm3 (trzykrotne) oraz pyłu z 350 do 20 mg/Nm3(ponad 17 krotne).
ZEC Bielsko-Biała pokrywa blisko 100 proc. zapotrzebowania miasta i okolic na moc i ciepło ze swoich dwóch źródeł: EC1 – zlokalizowanej w centrum oraz EC2 – zlokalizowanej na granicy Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic. W grudniu 2008 roku podpisana została trójstronna umowa pomiędzy gminą Bielsko-Biała, PKE i Przedsiębiorstwem Komunalnym Therma o dostawach długoterminowych (do 2027 roku) ciepła dla systemu ciepłowniczego Bielska-Białej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.