Radca prawny, ekspert w zakresie finansów i rynków kapitałowych Michał Stępniewski został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zastąpił na tym stanowisku prof. Barbarę Piontek, która od poniedziałku stoi na czele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W związku z powołaniem do zarządu JSW, z dniem 28 lutego prof. Piontek zrezygnowała z pracy w radach nadzorczych PGG oraz Grupy Tauron.
Od 1 marca przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej jest Michał Stępniewski, wybrany przez Radę ze swojego grona podczas ostatniego posiedzenia. Stępniewski reprezentuje w Radzie PGG jednego z akcjonariuszy tej największej górniczej spółki - spółkę PGNiG Termika.
Nowy szef Rady PGG od 2017 r. jest wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych; wcześniej przez osiem lat był członkiem zarządu tej organizacji. Od 1997 r. do 2004 r. związany był z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, m.in. pełnił funkcję radcy Przewodniczącego Komisji oraz rzecznika prasowego Komisji.
Na przełomie 2005 i 2006 roku Stępniewski przez kilka miesięcy był wiceministrem Skarbu Państwa, odpowiedzialnym za nadzór właścicielski nad spółkami. Wcześniej był szefem gabinetu ministra w tym resorcie - koordynował procesy restrukturyzacyjne oraz sprawy związane z wprowadzaniem do publicznego obrotu spółek z udziałem Skarbu Państwa. Należy do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Michał Stępniewski jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Prawa Brytyjskiego przy Uniwersytecie w Cambridge. Był wykładowcą i dyrektorem studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, prowadził również wykłady w Instytucie Rozwoju Biznesu. Jest współautorem książek "Zasady emisji obligacji komunalnych" oraz "Prawa i obowiązki akcjonariusza spółki publicznej". Zasiadał m.in. w radach nadzorczych PKN Orlen, BGŻ czy Tramwajów Warszawskich.
Obecnie, obok Michała Stępniewskiego, członkami rady nadzorczej PGG są: Krystian Probierz, Michał Czarnik, Tomasz Heryszek, Zbigniew Karwowski, Mariusz Skowronek i Dariusz Wędzki. Osobę na miejsce prof. Barbary Piontek ma powołać Towarzystwo Finansowe Silesia - jeden z akcjonariuszy PGG, obok katowickiego Węglokoksu i spółek energetycznych.
Prof. Piontek pracowała w radzie nadzorczej PGG od października ub. roku. Zastąpiła w niej prof. Jana Wojtyłę, który przewodniczył pracom rady nadzorczej przez poprzednie ponad cztery lata.
PGG to największy w UE producent węgla kamiennego, zatrudniający blisko 40 tys. osób. W ub. roku kopalnie PGG wydobyły - jak szacowano na przełomie roku - ok. 24,2-24,3 mln ton węgla, wobec 29,5 mln ton rok wcześniej. Spółka nie opublikowała jeszcze szczegółowych wyników finansowych za miniony rok - wcześniej prognozowano stratę rzędu 2 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.