Zastosowanie narzędzi informatycznych to olbrzymia szansa dla każdej firmy. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której oprogramowanie, które ma być wsparciem, utrudnia pracę i wpływa negatywnie na realizację procesów. Często wynika to przy tym z niekompatybilności poszczególnych produktów. Integracja systemów informatycznych pozwala na uzyskanie efektu synergii i zdecydowanie lepsze wykorzystanie zasobów. Sama w sobie jest jednak dosyć skomplikowanym procesem, w związku z czym należy dobrze się do niej przygotować.
Integracja systemów IT: czym jest?
W codziennym życiu przeciętny użytkownik oprogramowania komputerowego dosyć często styka się z sytuacją, w której niekompatybilne programy lub programy i urządzenia, zamiast pomagać, okazują się sporym problemem. Nieodczytywany typ plików, brak możliwości importowania danych czy przesyłania dokumentów potrafią znacząco utrudnić korzystanie z rozwiązań. W przypadku przedsiębiorstw może nieść to jeszcze poważniejsze konsekwencje. Sposobem na rozwiązanie problemów jest integracja systemów informatycznych, przeprowadzana przez takie firmy, jak Kotrak - https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/.
Metody integracji systemów informatycznych
Oprogramowanie wykorzystywane w firmach jest bardzo zróżnicowane. Z jednej strony obejmuje stosunkowo proste programy, wspomagające konkretny odcinek pracy, z drugiej duże systemy zarządzania obejmujące całą firmę i korzystające ze zróżnicowanych zasobów czy urządzeń. Integracje systemów informatycznych mogą przebiegać w różny sposób: doświadczony dostawca usług musi opracować odpowiednią strategię, która zdecyduje z jednej strony o przebiegu samej integracji, z drugiej wpłynie na to, jaka będzie funkcjonalność całego systemu oraz sposób wykorzystania przez pracowników. Ich przeszkolenie i zagwarantowanie odpowiedniego wsparcia to kolejny obowiązek dostawcy, o którym nie należy zapominać już w trakcie pierwszych rozmów.
Jak wygląda integracja systemów komputerowych?
Podstawowe znaczenie w integracjach systemów informatycznych odgrywa dostawca. Doświadczenie i wiedza pozwolą na obranie właściwych metod i zaproponowanie strategii, która z jednej strony pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów, z drugiej będzie zgodna z możliwościami organizacyjnymi i finansowymi organizacji. Pod uwagę należy wziąć wiele innych czynników, w tym również kwestie prawne dotyczące licencji czy obowiązujących umów z dostawcami. Integracja jest bardzo złożonym procesem, który wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, nieograniczających się wyłącznie do kompetencji czysto technicznych. Co ważne: każde wdrożenie należy rozpatrywać indywidualnie. Nie istnieje wobec tego jeden schemat działania i trudno odpowiedzieć na pytania dotyczące potrzebnego czasu i środków.
Integracje systemów informatycznych przy fuzjach
Odrębnym zjawiskiem jest integracja systemów informatycznych w przypadku fuzji różnych podmiotów, które do tej pory działały odrębnie, wykorzystywały przy tym różne narzędzia. Bardzo często okazuje się, że te są ze sobą niekompatybilne, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. W takim przypadku profesjonalna integracja, uwzględniająca również specyfikę obu organizacji działających do tej pory oddzielnie, zyskuje strategiczne znaczenie. Warto więc dobrze ją przemyśleć i powierzyć zadania profesjonalnemu podmiotowi, który ma doświadczenie w realizacji tak skomplikowanych usług, wymagających opracowania szczególnych metod integracji systemów informatycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.