Trzecią już ścianę w pokładzie 416 wybierają górnicy z kopalni Sośnica w Gliwicach. Ma 1700 m wybiegu i jest prowadzona w II i III kategorii zagrożenia metanowego.
Samo przygotowanie ściany x101 wymagało potężnego wysiłku. Chodniki drążono przy użyciu kombajnów chodnikowych MR340. Gdy chodnik podścianowy i przecinka ścianowa były już wykonane, rozpoczęto zbrojenie ściany na wentylacji odrębnej. W tym czasie chodnik nadścianowy był dopiero drążony. Stało się tak ze względu na zagrożenie wodne i konieczność bieżącego odwadniania zrobów sąsiedniej ściany x100.
Natura pokazała pazury
– Ten chodnik planowaliśmy wydrążyć w pięć miesięcy, lecz niestety, warunki geologiczno-górnicze okazały się znacznie trudniejsze niż wcześniej przewidywano. Dało o sobie znać zagrożenie wodne, i to poważne. Do tego doszła jeszcze pandemia koronawirusa i związana z tym zwiększona absencja wśród załogi. Roboty opóźniły się w sumie o kilka miesięcy – informuje Klaudiusz Miczka, główny inżynier górniczy kopalni Sośnica.
Ściana x101 jest wybierana poniżej już wyeksploatowanej ściany x100. W takich sytuacjach profilaktycznie wierci się otwory badawcze, w celu kontroli zawodnienia górotworu. W tym konkretnym przypadku również je wywiercono.
– Wydawało się, że wody nie będzie aż tak dużo, ale jednak po wykonaniu otworu wypłynęło jej ponad 500 l/min o ciśnieniu 0,3 atm., czyli więcej, niż szacowaliśmy. W tej sytuacji należało sporządzić wniosek o zaliczenie części pokładu 416 do strefy II stopnia zagrożenia wodnego od powstałego zbiornika w zrobach ściany wyżej leżącej. Następnym krokiem było rozpoczęcie odwadniania – przyznaje Piotr Gargasz, nadsztygar ds. mierniczo-geologicznych.
Zgodnie z technologią opracowaną przez geologa górniczego zastosowano profilaktykę polegającą na wykonaniu dalszych kilkuset metrów otworów odwadniających w odstępach co 25 metrów, tak, aby wyprzedzać źródło zagrożenia wodnego przed rozpoczęciem drążenia chodnika wentylacyjnego x101.
Przyspieszenie odwadniania
– Wprowadziliśmy również pewne novum polegające na wykonaniu otworu z chodnika badawczego x101 (podścianowego) o długości 239 m, który wyprzedził front prac, i dzięki temu przyspieszyliśmy znacznie odwadnianie. Dokładnie w styczniu ub.r. wywiercone zostały pierwsze otwory, a w listopadzie 2020 r. zakończyliśmy całą operację – opisuje Daniel Pyzik.
Odprowadzonych zostało w sumie ok. 110 tys. m sześc. wody. Końcówka chodnika wentylacyjnego x101 (nadścianowego), czyli ok. 300 m, była już prowadzona w pierwszym stopniu zagrożenia wodnego.
Warto dodać, że samo zbrojenie ściany x101 przebiegło już w sposób innowacyjny.
– Sekcje sprowadzono dołem, od strony chodnika badawczego x101 (podścianowego). Jest to innowacyjna technologia, zastosowana po raz pierwszy w Sośnicy. Czekaliśmy, żeby chodnik wentylacyjny x101 (nadścianowy) połączyć z przecinką ściany x101. W końcu rozpoczęliśmy rozruch ściany – wyjaśnia Klaudiusz Miczka.
Służby mierniczo-geologiczne kopalni Sośnica przyznają, że tym razem natura pokazała swą nieprzewidywalną stronę. W poprzednich ścianach x100 oraz x104 pojawiały się problemy hydrologiczne na znacznie mniejszą skalę.
Najważniejsze, że ścianę x101 eksploatuje załoga oddziału G2, ta sama, która wybierała dwie poprzednie ściany w tym rejonie. Ściana ma 1700 m wybiegu i do 3,2 m miąższości. Górnicy są już obeznani z panującymi w tym rejonie warunkami. Zalega tam surowiec o bardzo dobrych parametrach jakościowych, chyba najlepszy, jaki do tej pory wydobywano w gliwickiej kopalni. Samego fedrowania będzie na dwa lata.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
SOSNICA ! Przewaga dzięki technice!!!
Po co to wszystko,Sośnica powinni wygasić
Robienie zdjęć górnikom w krótkich spodenkach psuje branding PGG S.A. Z pełnym szacunkiem do górników. Zdjęcia reprezentacyjne , oddziałowe powinny być robione w regulaminowej odzieży pracowniczej.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
To że coś jest innowacją na Sośnicy potwierdza tylko jej zacofanie!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.