W budynku należącym niegdyś do niemieckiej Szkoły Artylerii Pokładowej Kriegsmarine w Międzyzdrojach ma powstać Pomorski Ośrodek Edukacji Geologicznej Biała Góra. Jego częścią ma być ekspozycja poświęcona górnictwu i gospodarczemu wykorzystaniu surowców kopalnych.
Realizacja przedsięwzięcia zależna jest przede wszystkim od uzyskania przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy funduszy oraz uregulowania niezbędnych formalności z Wolińskim Parkiem Narodowym w formie aneksu. Dotychczas została opracowana wstępna koncepcja merytoryczna ośrodka.
Białą Góra (68 m n.p.m.) leży na północny wschód od centrum miasta. Znajduje się tam wśród lasów kompleks zabudowań administrowany przez Woliński Park Narodowy. Dla celów PIG-PIB przeznaczony został budynek nr 9 wraz z terenem przyległym. Obiekt został zbudowany przed 1945 r. Budynek jest parterowy, niepodpiwniczony, ze strychem. Został wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej z cegły pełnej. Celom wojskowym służył nie tylko w czasach Trzeciej Rzeszy, lecz również po drugiej wojnie światowej. Wojsko Polskie opuściło go pod koniec XX w.
- Szczególnym atutem jest usytuowanie obiektu na koronie klifu. To wielokilometrowe wybrzeże klifowe stanowi naturalne odsłonięcie geologiczne prezentujące zapis bogatych i interesujących przemian środowiska w trakcie zlodowaceń plejstoceńskich, jak i w okresie postglacjalnym trwającym do dziś. Fenomenem geologicznym związanym z materiałem skalnym budującym ściany klifów jest plażowe nagromadzenie głazów narzutowych, reprezentujących podłoże skalne obszaru Skandynawii i niecki Morza Bałtyckiego. Te z pozoru pospolite kamienie są źródłem wiedzy o złożonych dziejach geologicznych i procesach kształtujących podłoże pradawnego kontynentu Baltica - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.
Położenie budynku w niedalekiej odległości od krawędzi klifu nasuwać może obawy o jego przyszyły los.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.