W budynku należącym niegdyś do niemieckiej Szkoły Artylerii Pokładowej Kriegsmarine w Międzyzdrojach ma powstać Pomorski Ośrodek Edukacji Geologicznej Biała Góra. Jego częścią ma być ekspozycja poświęcona górnictwu i gospodarczemu wykorzystaniu surowców kopalnych.
Realizacja przedsięwzięcia zależna jest przede wszystkim od uzyskania przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy funduszy oraz uregulowania niezbędnych formalności z Wolińskim Parkiem Narodowym w formie aneksu. Dotychczas została opracowana wstępna koncepcja merytoryczna ośrodka.
Białą Góra (68 m n.p.m.) leży na północny wschód od centrum miasta. Znajduje się tam wśród lasów kompleks zabudowań administrowany przez Woliński Park Narodowy. Dla celów PIG-PIB przeznaczony został budynek nr 9 wraz z terenem przyległym. Obiekt został zbudowany przed 1945 r. Budynek jest parterowy, niepodpiwniczony, ze strychem. Został wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej z cegły pełnej. Celom wojskowym służył nie tylko w czasach Trzeciej Rzeszy, lecz również po drugiej wojnie światowej. Wojsko Polskie opuściło go pod koniec XX w.
- Szczególnym atutem jest usytuowanie obiektu na koronie klifu. To wielokilometrowe wybrzeże klifowe stanowi naturalne odsłonięcie geologiczne prezentujące zapis bogatych i interesujących przemian środowiska w trakcie zlodowaceń plejstoceńskich, jak i w okresie postglacjalnym trwającym do dziś. Fenomenem geologicznym związanym z materiałem skalnym budującym ściany klifów jest plażowe nagromadzenie głazów narzutowych, reprezentujących podłoże skalne obszaru Skandynawii i niecki Morza Bałtyckiego. Te z pozoru pospolite kamienie są źródłem wiedzy o złożonych dziejach geologicznych i procesach kształtujących podłoże pradawnego kontynentu Baltica - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.
Położenie budynku w niedalekiej odległości od krawędzi klifu nasuwać może obawy o jego przyszyły los.
- Tempo abrazji brzegu morskiego w rejonie Białej Góry nie jest duże. Obiekty budowlane tej dawnej jednostki wojskowej, powstałe przed II wojną światową, nie są zagrożone. Krawędź klifu odległa jest o około 200 m od budynku przyszłego POEG. Zabezpieczanie klifu w tym rejonie według obecnej wiedzy nie jest potrzebne - uspokaja Krystian Lisiak.
Na razie jednak zbyt wcześnie jest, aby mówić o terminie otwarcia ośrodka oraz szczegółowych zasadach jego udostępnienia dla zwiedzających. Wiadomo, że w ramach ekspozycji przedstawiona będzie historyczna i współczesna działalność górnicza na wyspie Wolin i w jej otoczeniu.
- Surowce regionu były i są wykorzystywane przez człowieka. Świadectwem prowadzonej eksploatacji są misy Jeziora Turkusowego w Wapnicy i Jeziora Gardno koło Grodna. Współcześnie trwa wydobycie węglowodorów – gazu ziemnego na wyspie Chrząszczewskiej, a także rozwija się pozyskiwanie energii cieplnej z wykorzystaniem płytkiej geotermii. Zakłada się również, że energia ciepła Ziemi zostanie wykorzystana do ogrzewania budynku planowanego ośrodka, uzupełniona panelami fotowoltaicznymi. Szczególne położenie ośrodka – w sercu zróżnicowanego i wybitnie ukształtowanego krajobrazu oraz bliskość dawnych i obecnie działających zakładów górniczych, zadecyduje o profilu projektowanych wystaw i programu edukacyjnego. Ich tematyka zostanie opracowana w oparciu o regionalne walory przyrody nieożywionej - podsumowuje Krystian Lisiak.
Zabudowania na Białej Górze znajdują się w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 102, łączącej Międzyzdroje i Kołobrzeg. Okolica jest odwiedzana przez turystów, którzy chętnie chodzą na punkt widokowy przy klifie na sąsiedniej Kawczej Górze (61 m n.p.m.). Można więc przewidywać, że chętnych do obejrzenia ośrodka na Białej Górze nie zabraknie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.