- Kurs EUR/PLN w tym tygodniu nadal powinien się być w konsolidacji, w przedziale 4,47-4,5050 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem rentowności SPW także nie zmienią się znacznie w najbliższych dniach.
- W poniedziałek niewiele się dzieje w przypadku polskiej waluty. Kurs EUR/PLN jest trochę wyżej niż pod koniec ubiegłego tygodnia, ale to są zmiany bardzo ograniczone. Inwestorzy już przyzwyczaili się, że eurozłoty porusza się w przedziale 4,47-4,5050. Pod względem fundamentalnym złoty ma potencjał do umocnienia się, ale pojawiający się entuzjazm dotyczący krajowej waluty jest skutecznie studzony przez przedstawicieli NBP i ich wypowiedzi, m.in. te dotyczące stóp procentowych - powiedział Mateusz Sutowicz.
Analityk ocenił, że kurs EUR/PLN w tym tygodniu także pozostanie w konsolidacji.
- Przez najbliższy tydzień dalej powinien obowiązywać przedział 4,47-4,5050 dla eurozłotego. Co więcej, EUR/PLN może pozostać w konsolidacji dłużej niż tylko w tym tygodniu - wskazał.
W poniedziałek ok. godziny 15.15 kurs EUR/PLN wynosi 4,4971 i jest ponad 1,3 gr wyżej niż w piątek po południu. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,7034 - ok. 0,6 gr wyżej jak w piątek.
RYNEK DŁUGU
Rentowności krajowych 10-latek w poniedziałek zniżkowały 1,4 pb do 1,33 proc. Z kolei rentowności 5-latek są na poziomie 0,69 proc. (-2 pb), a 2-latki są przy 0,06 proc. (-5,9 pb).
- Rentowności krajowych 2-latek powinny być w tym tygodniu stabilne i oscylować w okolicy 0,10 proc. Z kolei długi koniec krzywej dochodowości, choć dużo bardziej wrażliwy na otoczenie zewnętrze, także nie powinien mocno się zmieniać. Po okresie wzrostu rentowności krajowych 10-latek, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, teraz rynek będzie szukał poziom równowagi. Spodziewam się, że 10-latki będą w okolicy 1,35 proc. - powiedział Mateusz Sutowicz.
Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje zerokuponowe serii OF0423 o wartości 6,6 mld zł na dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju - podał resort w komunikacie.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,345 proc. (bez zmian), a niemieckich -0,337 proc. (-2,5 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.