Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pozytywnie oceniła projekt KGHM Ecoren „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej i proekologicznej technologii wytwarzania materiałów odlewanych”. Lubińska firma w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka otrzyma ponad 20 mln zł – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Misją KGHM Ecoren jest wdrażanie innowacji, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego wynikającego z działalności gospodarczej człowieka. Idąc tym tropem spółka postanowiła uruchomić kolejny „zielony" projekt i pozyskać fundusze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W ubiegłym roku firma złożyła we Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego projekt zatytułowany „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej i proekologicznej technologii wytwarzania materiałów odlewanych".
Przedsięwzięcie zakłada wykorzystanie do produkcji galanterii budowlano-drogowej żużlu powstającego jako produkt odpadowy w piecu elektrycznym Huty Miedzi Głogów.
Instytucje nadzorujące program Innowacyjna Gospodarka, czyli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, pozytywnie oceniły inicjatywę KGHM Ecoren. Kwota dofinansowania w wysokości 20 417 000 zł stanowi 38% całkowitego nakładu na projekt.
Priorytet 1 dotyczy badań i rozwoju nowoczesnych technologii. Dzięki wsparciu prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych, budowany jest kapitał gospodarki opartej na wiedzy. Szczególnie ważne są tu projekty multi- i transdyscyplinarne, a także te ukierunkowane na bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Ten etap kończy się stworzeniem prototypowego rozwiązania.
Wdrożenie następuje w ramach priorytetu 4, czyli inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia. Celem jest tu realizacja nowych inwestycji obejmujących w szczególności zastosowanie nowych, co najmniej w skali kraju, rozwiązań organizacyjnych oraz technologicznych w produkcji i usługach, w tym prowadzących do zmniejszania szkodliwego oddziaływania na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.