Francuski pisarz Juliusz Verne znany jest w Polsce jako twórca fantastyki naukowej. Mniej osób zdaje sobie sprawę, że w swojej twórczości wielokrotnie podejmował on tematykę górniczą, a niektóre książki, jak np. „Czarne Indie” czy „Pięćset milionów begum” wprost opisują funkcjonowanie kopalń węgla kamiennego.
W tym roku, konkretnie 8 lutego, przypada 193 rocznica urodzin Juliusza Verne. Niestrudzonym popularyzatorem twórczości francuskiego pisarza jest od lat Andrzej Zydorczak, były główny geolog Rudzkiej Spółki Węglowej i wieloletni geolog dołowy KWK Halemba. Korzystając ze znajomości języka francuskiego, dokonał on przekładu na język polski części powieści Juliusza Verne i doprowadził do ich wydania. Dzięki temu czytelnikom w Polsce dana została możliwość zapoznania się z oryginalnymi wersjami powieści. Część z książek bowiem przerobił w późniejszym czasie syn pisarza, Michel Verne. I to jego wersje znane były bardziej, od oryginałów.
Dotyczy to także niektórych powieści o tematyce okołogórniczej, gdzie akcja nabiera tempa za sprawą gorączki złota.
- W kilku powieściach wspomina się lub opisuje gorączki złota w Kalifornii, Klondike czy Australii, a także przedstawia sposoby wydobywania tego kruszcu ze złóż usytuowanych na działkach. Powieściami, w których jest opis pozyskiwania złota, są: „Klondike” (autorska wersja pisarza, którą później jego syn Michel przerobił i wydał jako „Wulkan złota”) oraz „W Magellanii” (autorska wersja, którą później jego syn Michel przerobił i wydał jako „Rozbitkowie z Jonathana”). Nawiązania do gorączki złota można znaleźć w: „W 80 dni dookoła świata”, „Dzieci kapitana Granta”. Także wielkim „zasobnikiem” złota okazuje się meteor, który ma spaść, i spada na Ziemię w utworze „Meteor”, który później jego syn Michel przerobił i wydał jako „Polowanie na meteor” - wylicza Andrzej Zydorczak, który od kilkunastu lat jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne.
W planach wydawniczych Andrzeja Zydorczaka na ten rok znajduje się właśnie powieść „Klondike”. Będzie to zarazem kolejna pozycja, której akcja toczy się, przynajmniej częściowo, na Alasce. W 2014 r. bowiem po ponad stu latach od pierwszego polskiego wydania, ukazała się powieść „César Cascabel”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.