Stara Kopalnia w Wałbrzychu przekształcona została w punkt szczepień przeciw chorobie covid-19 i nie przyjmuje turystów. Co w tym czasie dzieje się w wyrobiskach? Kiedy będzie mogła wznowić statutową działalność?
- Oczekujemy na rozporządzenie rządu w sprawie otwarcia instytucji kultury i tym samym wznowienia ruchu turystycznego w naszym obiekcie. Według najnowszych informacji stan aktualny potrwa do 31 stycznia. Podobnie jak w okresie marcowego lockdownu, tak i teraz w części podziemnej trwają cały czas prace mające na celu uatrakcyjnienie ścieżki zwiedzania. Trasa uzupełniana jest o nowe, kolejne eksponaty, maszyny, elementy infrastruktury. Trwają także prace nad konserwacją części ekspozycji, które w normalnych warunkach nie byłyby możliwe, z uwagi na ciągły ruch turystyczny - informuje Monika Broczek, specjalista do spraw marketingu w Starej Kopalni.
Stara Kopalnia to zrewitalizowany zespół części ocalałych zabudowań dawnej KWK Thorez w Wałbrzychu. Ze względu na to, że ma status instytucji kultury, objęły ją już dwukrotnie wprowadzone przez rząd zakazy działalności. Tym samym od połowy marca do początku maja oraz od początku listopada do dnia dzisiejszego trasa zwiedzania jest nieczynna.
W 2020 r. trasę podziemną w Starej Kopalni zwiedziło ponad 19 tys. osób. W tym gronie znaleźli się też blogerzy podróżniczych – m.in. Busem przez Świat, Wszędobylscy, Zbieraj się, Podróże bez Ości. Od czerwca do września w każdą sobotę odbywało się Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni z pracami górniczymi.
- Podczas Nocnego Zwiedzania Starej Kopalni odbywa się wiele prac, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Do zadań uczestników należy m.in. ładowanie węgla do wózka czy transport drewna. Na zakończenie każdy otrzymuje własnoręcznie wykonaną pamiątkę ze Starej Kopalni. Miejsca, w którym odbywały się prace podczas Nocnego Zwiedzania, to sztolnia odstawcza kamienia "Wiesław" i skrzyżowanie "Wiesław" z dowierzchnią oraz warsztaty kopalni. Narzędzia, jakie były wykorzystywane podczas tych prac, to m.in. łopata, piła kabłąkowa, siekiera, kilof. Ze względu na bezpieczeństwo turystów nie są uruchamiane żadne urządzenia mechaniczne - wyjaśnia Monika Broczek.
W Starej Kopalni na sposób górniczy zaadaptowano także dawny schron przeciwlotniczy. Znajduje się w nim ekspozycja obrazująca stanowisko mierniczego, strzałowego oraz imitacja urabianej ściany wraz z eksponatami i figurami górników naturalnej wielkości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.