Transformacja energetyczna, nowe paliwa alternatywne, energia odnawialna i sztuczna inteligencja - to tylko niektóre obszary badawcze, jakimi mają zajmować się naukowcy w Centrum Projektowym Fraunhofera, które powstanie w Rybniku, przy Politechnice Śląskiej.
We wtorek w Centrum Kształcenia Ustawicznego - rybnickiej filii Politechniki - list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum podpisał rektor tej uczelni oraz przedstawiciele wojewódzkiego i lokalnych samorządów.
Ośrodek będzie działać pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości (Advanced Intelligent Technologies for a Green Future) i powstanie we współpracy z niemieckimi organizacjami: Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium - zajmującym się badaniami i ich wdrożeniami w przemyśle - oraz Instytutem Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania w Chemnitz, który jest jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie.
Jak zaznaczali sygnatariusze porozumienia, celem współpracy jest wzmocnienie potencjału naukowego zachodniego subregionu woj. śląskiego oraz działalność na rzecz transformacji przemysłowej regionu. - Wynika z przekonania o konieczności współdziałania w duchu zasad partnerstwa w dziedzinie transformacji przemysłowej regionu w kierunku zielonej gospodarki. Jest także wyrazem dążenia do podjęcia współpracy międzyregionalnej województwa śląskiego z krajem związkowym Saksonią - zaznaczyli.
Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk zaznaczył, że dla jego uczelni, która ma status badawczej, bardzo ważne jest wspieranie najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie. - Oczywistym jest fakt, że uczelnia angażuje się w kwestie dotyczące szeroko rozumianej transformacji gospodarczej Śląska, odpowiadając m.in. na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy - wskazał rektor.
Jak przekonywał, prowadzone w jego uczelni badania, międzynarodowe kontakty oraz dorobek naukowy i doświadczenie pracowników, przyczynią się do wzmocnienia innowacyjności i doskonałości badawczej. - Naszym celem jest zapewnienie najwyższego poziomu merytorycznego oraz wypracowanie i wdrożenie jak najlepszych rozwiązań w ramach planowego Centrum Projektowego Fraunhofera - zadeklarował.
Jak przypomniał wicemarszałek woj. śląskiego Wojciech Kałuża, region jest w fazie dynamicznej przemiany - z obszaru kojarzonego przemysłem ciężkim w region nowoczesnych technologii. - Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących, ICT, energetyki - powiedział Kałuża.
Jak wskazują sygnatariusze listu intencyjnego, najmocniej zaangażowanym w proces sprawiedliwej transformacji obszarem w województwie śląskim będzie Subregion Zachodni, w którym zlokalizowane jest Centrum Kształcenia Ustawicznego. - Subregion Zachodni oraz miasto Rybnik, które jest jego stolicą, są szczególnie zainteresowane nawiązaniem współpracy, ponieważ muszą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych, poprawa jakości środowiska, zwłaszcza powietrza, poprawa bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałanie skutkom suszy - zaznaczył Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Duże nadzieje ze współpracą z Politechniką wiąże prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Utworzenie Centrum ułatwiłoby komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w województwie śląskim. Ponadto stanowiłoby fundament dla realizowania międzynarodowych projektów badawczych scalających sektor badawczo-rozwojowy, biznesowy i samorządowy - mówił.
W liście intencyjnym wśród kluczowych zagadnień, jakimi ma zajmować się Centrum, wyróżniono m.in.: transformację energetyczną, nowe paliwa alternatywne, technologie wodorowe, zarządzanie energią, energię odnawialną, a także sztuczną inteligencję i medycynę cyfrową. Mieszczą się one w Priorytetowych Obszarach Badawczych realizowanych przez Politechnikę Śląską.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ojojo Hr już czuje siano